| mabytza a întrebat:

Catelul meu,bichon maltez 2 ani.a devenit foarte rau.Cand era mai mic era altfel dar acum maraie din orice.musca si face foarte urat cand intra un musafir in casa.
Sta retras sub pat...iar cand vrem sa il alintam sa ne jucam cu el. maraie si sare la noi sa ne muste... face asta de mult timp. am fost la veterinar si nu are nimic e perfect sanatos.Cand e vorba de mancare mananca normal ce ii punem in castronelul lui si vine si cand mancam noi. si ii mai dam cate ceva.Nu mai este afectuos cum era inainte.dormea cu mine si cu sora mea pe pat. fugea prin casa se rostogolea pe jos.acum parca nu mai e el. il pot dresa sau ii pot face ceva sa nu mai fie asa rau? Va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mabytza,Bichonul maltez, este foarte inteligent.Eu vorbesc cu el ca si cu un om. Daca l-ai neglijat cindva,in prezenta altora, el isi simte teritoriul amenintat, se simte marginalizat si reactioneaza vehement pentru a apara ce este al lui.Incearca sa te apropii sufleteste de el,sa simta asta,mingiie-l,maseaza-l pe spate,pina la codita,le place foarte mult. Cearta-l cind greseste,fara sa dai in el,spune-i ca unui om ca nu are voie; cind il certi, intoarce-l cu picioarele in sus si tine-l citeva secunde asa, certindu-l.Repeta operatia asta de cite ori este nevoie, va intelege ca tu esti stapinul lui si trebuie sa te asculte.Repet:nu il lovesti,indiferent de greseala,te va lua drept dusman si va reactiona violent.Fa ce ti-am zis si dupa citeva saptamini, va fi altfel, nu uita sa-i arati afectiunea ta.Crede-ma ca va intelege ca a gresit si va dori sa il ierti.Fii sprijinul lui si te va iubi neconditionat.Al meu doarme cu mine si vorbim ca doi barbati.Mult noroc.

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Nu`mi dau seama ce veterinarul lui peste mai e si ala la care ai dus cainele,nici nu ti-a dat un sfat ceva,cum sa-l calmezi etc.(Iti propun sa schimbi veterinarul)
Poate sa turbe sau sa simta nevoia unei femele(daca e baiat) sau mascul daca e fata.
Nu e deloc normal ce se intampla cu el,un caine nu ar face asa.
Du-l la un alt veterinar pana nu se pot intampla si lucruri mai rele, maraitul e ceva minor, dar poate sa sara la voi sau sa distruga lucruri prin casa.
Mult Succes si O zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi cred ca e ceva in neregula cu el,ce spui tu sunt semne de rabie sau turbare,mergi la o clinica mai buna daca esti din vreun oras mai mare, daca esti din Bucuresti iti recomand eu una, si eu am bichon si nu e normal sa fie asa cum spui tu

| Bubulina00000 a răspuns:

Poate l-ai neglijat...n-ai avut timp sa stai cu el... Incearca sa fai ceva care sa il faca fericit, ceva ca de exemplu sa ii dai mancare pe sub masa, sa il iei langa tine si sa-i spui
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos!

| ilovecuky a răspuns:

Asa era si al meu dar eu cred ca ar trebui sa i oferi mai multa atentie deoarece se simte neglijat.