| Hikari a întrebat:

Buna TPU.Sunt disperata. Am un Golden Retriver de un an si in ultimul timp nu stiu ce a patit. Cand intra un musafir pe usa maraie dar nu inteleg de ce. Inainte nu facea asa si sunt foarte deprimata. daca este mancare pe masa si un musafir sau chiar cineva cunoscut se apropie de el maraie si se uita la masa.astazi chiar a si sarit la o prietena de-a mea cand s-a dus si a inceput sa il alinte. oare e din cauza ca am avut musafirii prea multi in ultima vreme? ce inseamna asta?sad

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

De obicei animalele isi apara teritoriul, mancarea.In cazul in care cineva, mai ales necunoscut lui(mirosul este unul nou pentru el), vine in apartament(cainele considera ca acela este spatiul lui) incearca sa si-l apere si atunci ori maraie, ori incearca sa muste.Trebuie educat,incetul cu incetul,nu brtutal(certat,batut). Persoana noua venita in casa,ar trebui sa-l "imbuneze" cu ce va mancare,sa nu stea la oinaltime mai inalta decat inaltimea cainelui,sa nu- vorbeasca pe un ton rastit,cu o vorba calma,iar stapanul sa nu-l certe,sa nu-l bata, ci sa-l "oblige" sa stea sezut,prin educatie cu granule, repetand "stai", pana intra in casa persoana straina.
Poate si galagia il sperie, muzica, tonurile vocilor, mari.Incearca sa eviti aceste zgomote,pentru a nu mai fi asa agresiv.
pisica mea, de obicei cand am musafiri, TREBUIE(asa vrea ea) sa stea cu noi, sub masa, dar daca aude un zgomot, fuge cat poate de repede si se ascunde.