Întrebare recomandată | JammyBrooks a întrebat:

Cine se pricepe la hamsteri? am doua intrebari
1)Am un pitic de iarna femela care a facut de 2 ori puiuti si acum e din nou gestanta.Problema e ca i-am adus un alt mascul decat cel cu care s-a imperecheat si il musca! Am incercat cu mai multi hamsteri si ii musca! De ce? Inainte a stat cu 3 femele si un mascul adica 5 si am lasat-o singura aprox 3 zile apoi nu mai accept nici unul din ei! Ma tem sa nu faca la fel cu puii!
2)Am un pui de hamster sirian mascul si langa el sta un pitic de iaarna mascul adult, in acelasi acvariu.Momentan nu se musca dar imi e teama ca o sa o faca si nu pot sa-i despart din cauza lipsei de spatiu.Amandoi sunt sociabili si jucausi niciodata nu se ranesc sau "chitaie" intre ei.Credeti ca dupa ce va ajunge la maturitate cel sirian il va ataca pe cel pitic?
P.S:stiu ca sunt animale solitare si ca traiesc singuri sa ca dupa implinirea varstei de 8-10 saptamani devin agresivi.

5 răspunsuri:
| MrAnonymus a răspuns:

1)Femela este deja obisnuita cu teritoriul ei care este incalcat de noi hamsteri.Trebuie separati femele cu femele masculi cu masculi pentru ca altfel se pot omora.

2)Hamsteri cand sunt pui nu se bat dar cand cresc trebuie tot asa separati pentru ca se vor bate rau.

Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

1. nu va face la fel cu puii si nu accepta alt mascul decat cu cel cu care a facut prima oara pui!
2.cred ca ar fi nevoie sa-i desparti cand sunt mici nu se bat etc. dar cand cresc...cam da funda? te rooog!