| 熊Panda熊 a întrebat:

Cum e sa ai caine, mai ales la apartament? Nu va face mizerie, par, sa roada chestii, sa latre pe la 4 dimineata, etc?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Am avut un canish imperial:cat o oaie(radeau oamenii de mine pe strada, dar il si admirau altii!). Un alb impecabil!
Cu pedigree.
Dar avea 17 ani, a dat coltu' la 19 ani.
Il mostenisem de la un mos, care a dat si el coltu'.Si nu a vrut nimeni sa-l ia. Asa ca l-am luat eu.
Fiind destul de batran, (cainele), m-a invatat el 'carte' pe mine! La 6:30 Punct, ma trezea cu labuta si am inteles ca voia afara.
Cand ii era foame, la fel. Nu mi-a ros nimic, dar cand eram cu prietena se baga intre noi!
Oricum, a fost un caine care m-a invatat sa ma port cu specia lui! Poate de aia i se zicea 'imperial'.

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

E super.Am o catelusa foarte cuminte.Nu face mizerie.Par mai lasa, dar foarte putin pentru ca ii fac baita si o perii bine.Nu a ros niciodata nimic (ce nu trebuie) si nu latra cand ne odihnim sau ceva.

Dar depinde acum de fiecare catel.Dar in principiu daca ai grija de el si il inveti ce si cum, nu cred ca vor fi probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa nu faca in casa, trebuie sa il certi cand face si sa-l dai afara ca sa stie unde trebuie sa faca,la fel si cand roade ce nu trebuie,iar de par, ai putea sa-l tunzi sau sa-l perii foarte bine dupa de ii faci baie si nu iti recomand sa-l inveti in pat fiindca matusa mea a murit de la par de caine si din cauza asta nu-l mai tin in casa pe cainele meu, iar daca latra noaptea, oricat de obosit ai fii trebuie sa-l certi. daca-l certi catelul invata. nu trebuie sa-l bati pentru ca daca s-ar putea sa te tina minte si ar iesi foarte nasol mai ales daca e de rasa d-aia rea, dar si daca nu e, nu trebuie sa-l bati fiindca este un gest urat. cat despre prima ta intrebare, tu decizi asta. Bafta!

| ishallhelpyou a răspuns:

In principal, depinde foarte mult de cum il educi happy

Eu am avut 2 caini, catele, ambele nu aveau probleme cu somnul, deci nu latrau la 4, nu rodeau decat jucariile lor, iar mizeria, daca te referi la nevoi, erau invatate sa faca afara, daca te referi la distrus casa, nu laughing, cat despre par, exista perie si pastile + ca depinde de la o rasa la alta.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Am tinut un catelus in apartament timp de o săptămână (avea vreo 3 luni) si a facut peste tot caca si pipi laughing
De ros, îmi rodea cablurile si când i-am facuy vaccinurile i-am spus doamnei veterinar ca rasa aceea roade cablurile.A spus ca avea si ea unu dinasta.
Asa ca de fiecare data când rodea ii dădeam usor peste botic.I-am dat jucării ca sa nu mau roada cablurile.Par nu lasa dar in schimb trebuia sa il adorm eu înainte sa ne culcam ca dupa latra..cred ca ii era frica de întuneric sau asa ceva laughing
Cel mai mult m-a deranjat faptul ca isi făcea nevoile peste tot de cel putin 100 de ori pe zi...(era băiat)

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Parca era un terrier.Dar nu mai tin minte...

| 熊Panda熊 explică:

Pe la ce ora ii scoateti la plimbare dimineata?