| andeeamaria a întrebat:

Cum imi dau seama daca un caine este ciobanesc german? Este negru cu maro, are o pata micuta alba sub bot, are in jur de 40 cm, nu are urechile ridicate si are 3 luni. Credeti ca nu este lup?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Doar un medic veterinar o sa iti spuna cu siguranta ce rasa este, sau daca este metis ( corcit cu mai multe rase).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Color: German Shepherd Dogs come in various colors, with strong dark colors preferred. All colors are permissible except white, though a small white patch on the chest is allowed. Black and tan is the most popular and most common color.

| Kriss96 a răspuns:

De ce trebuie sa fie lup? Este o fiinta care te iubeste neconditionat si asta conteaza! Pacat ca a dar de o stapana natanga care o sa-l iubeasca numai daca e lup. Nici pe tine nu te-a facut maicata model victoria secret si uite ca tot te iubeste.

| Gameru25 a răspuns:

Ciobănescul german este răspândit la ora actuală aproape în întreaga lume fiind preponderent utilizat pentru pază și protecție, dar și pentru alte activități, având în vedere calitățile pe care le are. Constituția sa este robustă, cu oase puternice, personalitate fizică și psihică bine conturată. Capul este mare, dar proporționat, cu formă ușor alungită spre trufă, fără a fi ascuțit. Fruntea este lată, ușor convexă, cu stopul lin, botul puternic, cu buzele ce se închid foarte corect. Maxilarele puternice, cu dinți masivi, ce se închid în "foarfecă". Ochii migdalați, au dimensiuni medii, formă ușor oblică, privire vioaie și inteligentă. Urechile sunt potrivit dezvoltate, purtate vertical, cu vârfurile relativ ascuțite și foarte mobile. Trunchiul este lung cu greabănul ușor evidențiat, cu spatele și șalele relativ drepte, dar oblice antero-posterior, coastele bine arcuite, lungi și oblice, flancurile scurte. Crupa este lungă, ușor oblică, bine îmbrăcată în musculatură. Membrele sunt drepte, paralele, cu osatura puternică, proporționale cu dezvoltarea corpului. Spatele este puternic, lăsat în jos la rasa pură și drept la metiș. Chișița trebuie să fie de lungime medie, puternică și mobilă. Mobilitea chișiței este extrem de importantă la acestă rasă, deoarece contribuie la elasticitate și rezistență în alergare. Labele membrelor sunt mici, de formă rotundă și bine închise, cu falange bine arcuite, unghii scurte și puternice. Coada este stufoasă și lungă, purtată arcuit și în jos, cu ultima vertebră ajungând la încheietura jaretului sau chiar mai jos. Părul la această rasă poate fi lung, scurt, sau mijlociu și aspru. Culoarea este extrem de variată, fiind acceptată o gamă largă de nuanțe și culori, dintre ele: culoarea neagră sau neagră cu desen caracteristic, nuanțe maronii, roșcate, galben, gri-fier, cenușiu, lupie sau chiar albă.

Caracterul: câinele este docil, atașat până la moarte de stăpân. Este ușor de educat pentru că marea lui plăcere este să facă pe placul stăpânului. Este liniștit și ușor de abordat, înțelegător și încrezător în stăpân. Este un cavaler care vă va însoți pretutindeni cu eleganță, echilibrat afectiv, foarte ager, iute și cu reacții tipice câinilor de pază și protecție. Se adaptează rapid situațiilor neprevăzute. Educarea lui necesită fermitate din partea stăpânului, dar nu suportă tratamentele dure sau brutale. (2).Daca indeplineste aceste conditii, este Ciobanesc German. Sper ca te-am ajutat big grin

| andeeamaria explică:

Doamne... intreb si eu daca acest caine ar putea sa fie lup si se gaseste una sa imi zica mie ca a dat cainele peste o stapana natanga. Daca ai chef de insultat lume, insulta pe altcineva. Pe mine nu m-a interesat niciodata daca cainele meu este de rasa sau nu, eu mereu i-am iubit asa ca nu mai vorbii tu daca nu stii. Pur si simplu eram curioasa deoarece l-am cumparat si proprietarul mi-a spus ca e lup si am dubii. Deci te rog frumos sa nu mai comentezi daca nu stii daca ma intereseaza rasa cainelui!