| Snicker a întrebat:

Buna,
Cum pot sa-mi dezvat catelul(5 luni) sa mai muste?
Cand pui mana pe el da sa te muste sau si cand te joci te musca de maini.Eu am mainile pline de zgarieturi.
Atunci cand mergi prin casa alearga la picioarele tale sa muste papucii, nu mai scapi de ea.
Cum ar trebui sa procedez sa nu mai muste? E din cauza ca uneori o mai enervez cu mainile cand ma joc cu ea?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca da sa muste departeaza-te de el si ii spu nu pe un ton autoritar, iar daca se lasa mangaiat fara sa muste il recompensezi
o sa invete ca daca este cuminte si se joaca frumos primeste ceva bun

14 răspunsuri:
| miauu a răspuns:

Cand te musca da-i peste bot, dar nu cu mana, cu un ziar cu ceva, bine nu-i dai tare numai il atunci asa il certi mai mult
si daca tu il certi alt cineva sa nu-l si sa-l pupe s-au etc...

| Snicker explică:

Stiti ce am observat?
Deci, inainte o bateam cu ziraul cand facea rele, musca etc, etc
si facea si mai rau.Acum,de cateva zile am zis sa incerc sa nu o mai bat deloc si s-o cert, sa-i zic doar"nu-i voie"pe un ton mai autoritar. Si chiar functioneaza, parca intelege mai bine decat sa o bat si alte chesti dureroase, care o pot enerva.
Deci cel mai bine este sa nu bati catelul.Depinde si de temperamentul cainelui.Nu este bine sa bati cainele cu un temperament dominant(cum este al meu) pentru ca acesta va incerca la nesfarsit sa fie el seful dintre voi doi.

| clady_5716 a răspuns:

Conteaza si rasa! Incearca atunci sa-l certi sa spui urmatoarele cuvinte:Catel Rau! De ce faci asta, nu-i frumos! etc.Mult succes happy

| PastilutzaColorata a răspuns:

Caini cand sunt mici i mananca dinti de aceea roade papuci deci nu trebuie decat sa i dai un pantof vechi sau o bucata de lemn asa procedez si eu deci nu trebuie sa recurgi la violenta pentru ca asta il va face si mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai o palma cand musca. te rog sa vezi si u ca nu o sa mai faca asa. Asa i-am facut si eu catelului meu. Stiu o sa iti fie mila de el dar altfel o sa devina un rau.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea sa i dai o papusa pentru catei si asa poate se desvata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te joci cu el incearca sa nu o enervezi chiar asa de mult si poate asa se va invata sa nu mai muste... cand vrea sa te mai muste dai cu ceva peste bot dar ai grija sa nu il doara si incearca sa ii explici ca nu are voie sa te muste... doar esti stapana lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand pui mana pe el uita-te sa nu-l enervezi chiar asa de tare si va fi totul ca... daca te musca da-i cu ceva peste bot dar ai grija ca nu cumva sa-l ranesti si sa se supere pe tine tongue si incearca sa-i explici ca nu este voie sa mai muste... doar esti stapanul lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii atenta cand pui mana pe el sa nu il enervezi chiar asa de tare si saq nu-i pui mana pe unde nu trebuie si va fi totul ca. cand te mai musca da-i cu ceva peste botic dar ai grija sa nu il lovesti pentru ca ar putea sa se supere pe tine tongue si incearca sa-i explici ca nu este bine sa muste, doar esti stapanul lui. incearca sa spui NU cu voce tare cand te musca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il mai lovi in nici intr-un caz. Poti sa-l si lovesti si sa-l si superi si sa-l faci sa nu se mai tina dupa tine.Adica va fi treaba naspa. El va putea sa nu te mai iubesca. Incerca sa-i explici cumva cum stii u mai bine. PA PA

| 4LeafCloves a răspuns:

Daca vrei sa nu mai muste sigur trebuie sa nu o enervezi si cred ca atunci cand te joci cu ea si incearca sa muste ar trebui sa ii dai peste bot si sa-i spui nu.

| Ciupy_2848 a răspuns:

Catelusa mea s-a dezvatat singura happy

| ssain a răspuns:

Cind te musca, ceartal cu voce tare si dai una, si daca nu te musca dai ceva.

| Vladut_Clocotici_1997 a răspuns:

Cateii si cainii adulti nu se bat pentru nimic in lume,nu se bat,punct! Cainii se comanda vocal, nu fizic! Daca animalutul iti va stii de frica, nu-l mai poti numi animal, ci robot, nu va mai simtii placerea relatiei stapan-animal.Cand catelul musca sau face ceva gresit, cu un ton usor autoritar se cearta.