| Pricope_Razvan_Ioan_1990 a întrebat:

Cum sa imi dezvat catelul sa nu mai muste? are 2 luni multumesc

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Adică acum nu mușcă deloc și tu vrei să-l dezveți - adică să-l determini să muște, nu?
Păi încearcă să-l întărâți! trage-l de urechi, codiță și ar trebui să încerce să se apere, mușcând. Ar mai trebui și să muște din proprie inițiativă, încercând să vadă cât de mult e lăsat să „preia el controlul" - dar dacă zici că nu mușcă... cine știe - o fi fost traumatizat de foarte mic?!?

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Se joaca si el...
i-ai o jucarie sa roada sau fa-i una, ii dai un bat, un os de porc, vita(sa nu fie de pasare)
asa am avut si eu unul, nu ma lasa in pace deloc, cum ma vedea ma lua de picior, de pantaloni, de orice apuca laughing)) nu puteam sa-l mangai ca incepea sa muste, dar cand a crescut s-a mai cumintit.

Ai putea sa-l castrezi peste cateva luni daca simti ca e prea neastamparat, dupa e mai ascultator, nu mai pleaca de nebun si se pare ca traieste si mai mult.

| Daniel9988 a răspuns:

I se dezvolta dantura si are nevoie sa muste de ceva, la fel ca bebelusii.Sunt jucariile alea de ros pentru. catei.Ia una de aia.

| Dumbi a răspuns:

Are 2 luni, tu la 2 ani nu te jucai?! Lasa catelul sa se bucure, si in plus nu cred ca are cine stie ce dinti sa bage coltii in carne si sa lase urme, pe viitor o sa se invete ca nu e bine si nu o sa mai muste asa.

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Cățeilor de această vârstă le e tipic să muște deoarece le cresc dințișorii și îi "mănâncă " dantura că la copii mici și trebuie să le dai jucării chitaitoare că la copiii mici și atunci când te musca de picior trageți piciorul și nu il baga in seama sau ridicate pe un scaun sau in pat iar când de joaca cu jucăriile lauda-l și recompenseaza-l. Funda?

| Boto_Sebi_1996 a răspuns:

Am patit si eu dar crede-ma ridici putin tonul la el si ii spui nu e voie!
pana nu mai musca. repete asta si o sa ai un caine exemplu