| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa ma lase sa imi iau un caine? M-am saturat de animalele mici gen : hamster, papagal, pesti etc. Problema este ca am avut un catelus acum 2 ani care nu era obisnuit sa isi faca treburile afara asa ca l-a trimis la tara. Va rog ajutati-ma! Dau funda pentru cea mai buna idee/cele mai bune idei.

10 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Hmmm,este putin cam greu daca ai mai avut un caine,trebuie sa-l cumpere,sa dea bani si alte lucruri care costa,o inteleg perfect,nu cred ca ar vrea sa ajunga si el la tara.
Daca as fi in locul tau,as sta cateva saptamani la tara,sa ti catelul in casa,daca isi face nevoile inauntru,iei un ziar,il faci sul si ii dai peste fundulet,dimineata,dupa ce mananca si seara,il plimbi afara,atunci o sa inteleaga ca nu are nevoie sa faca in casa! dar cel mai bine ar fi sa-l lasi la tara, pana la urma nu se va simpti in libertate, si o sa-l vizitezi mereu! mult succes

| MeGustaaaaa a răspuns:

Daca intra-devar vrei un catelus fa urmatorii pasi: (Atentie! Functioneaza! Asa am avut eu voie sa am primul meu catel)
1.)Scrie pe o foaie 5 lucruri ce ti-le doresti (pe locul unu un catel dar scrie asa: 1. Un catel "rasa %$#^%"
2.)Las-o la-n demana parintilor.
3.)Spune-le amandurora ca de ziua ta sau de Craciun vrei un catel!
4.)Roaga-ii in cele mai frumoase moduri posibile si mai spune-le ca : "Va rog luati-mi un catel ca sa am ocupatie si va jur ca voi avea enorma grija de el si il voi iubi mult!"
5.)Seara, sau dupa amiaza pune pe AnimalPlanet si uita-te daca ai noroc sa prinzi emisiunea "101 caini", apoi cheam-o pe mama sau pe tata sa iti aduca ceva si vor observa la ce te uti!
6.)Roaga-ii din nou.
7.)Asteapta raspunsul!

Sper sa functioneze ca la mine!

| Alina140663 a răspuns:

Poti sa aduci un pui si parintzi tai nu o sa aiba ce sa faca dar acum depinde de parintii tai

| PuppyCatDog a răspuns (pentru Alina140663):

Pai si eu am gasit azi un pui mic de Soricar fetita dar raspunsul e iar NUUUU

| anna9999 a răspuns:

Spunele parintilor tai ca iti doresti foarte mult un caine si propunele o rasa usor de dresat.

Cainii de talie mica sunt relativ usor de dresat datorita abilitatilor de a retine mai repede. Cu toate acestea, nu toate rasele de talie mica sunt usor de dresat. Multe dintre acestea sunt mult prea energice si se vor plictisi rapid de orele de antrenament, refuzand sa mai asculte comenzile. Iata care sunt cele mai usor de dresat rase de caini de talie mica: Australian Terrier, Bichon Frise, Border Terrier, Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Fox Terrier, Papillon si Schnautzer Pitic.

Cainii de talie medie si mare sunt in general mai calmi decat cei de talie mica, ceea ce reprezinta un avantaj. Totodata, majoritatea exemplarelor canine care au un grad mai mare de inteligenta se incadreaza in aceste doua categorii. Iata care sunt cei mai usor de dresat caini de talie mare si medie: Ciobanesc German, Border Collie, Golden Retriever, Labrador Retriever, Ciobanesc Australian, Ciobanesc Carpatin, Ciobanesc de Sethland.

Propunele una in functie de preferintele tale si chiar ale lor.

| Ralla_7778 a răspuns:

Pai uh caine pana la 5-6; luni nu trebuie scos afara si daca nu sunt de acord nu ai ce le fake

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ioana100, pai eu nu vreau acelasi caine. Vreau altul.

| Powpow a răspuns:

Buna trebuie sa ii convingi ca poti sa il dresezi sa nu mai faca in casa, orice caine poate intelege daca iti dai silinta.Bafta!happy

| biancutsa_7385 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. dupa 3 ani am reusit sa ii conving cu greu sa imi iar iar un animal de casa, insa nu un caine(fiindca erau siguri ca eu nu il voi scoate afara). astfel m-am ales cu o pisica.prietena mea a avut catel si tot asa l-a trimis la tara insa o colega i-a facut cadou de ziua ei un catel si nu au mai avut ce face asa ca l-au pastrat.
succes!

| Anyta2000_8367 a răspuns:

Pai,ai putea sa le spui parintilor ca iti doresti mai mult decat orice un caine. Daca nu sunt de acord poti sa rogi un prieten sau un coleg, chiar si o ruda sa iti imprumute un catel sau o pisica, sa ii iei la tine acasa si sa ai doar tu grija de animal. Daca te descurci parintii tai te vor crede responsabila si poate iti vor cumpara un caine.Incearca! Poate merge. Noroc!