| BubleBluexD a întrebat:

Hey TpU puppy dog eyes Cum as putea sa`mi conving parintii sa ma lase cu un hamster in casa sad?puppy dog eyes stau la apartament si vreau si eu un hamster nimic mai mult dar mama zice ca ea nu vrea Sobolani in casachatterbox [pretexteoh go on] Iar tata nu suporta animalele in casa phbbbbt El a sps ca vrea sa`mi cumpere un cameleon sau o soparla -.-' Deci cine are o idee cum as putea sa-i conving puppy dog eyes? fundita:[; x

7 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Spune-le ca nu face mizerie in casa, nu ii trebuie prea mare atentie (apa, bobite sa rontaie si schimbat rumegusul la cateva zile), nu trebuie plimbat, efort financiar minim.Toata treaba este sa il pui intr-un lighean cu peretii inalti sau o cusca speciala.Si mare atentie, sa nu il lasi vara prin casa si usa la balcon deschisa ca risti sa nu il mai gasesti.Iti spun toate astea, pentru. ca am si eu unul acasa.Succes!

| Mikasa a răspuns:

Spune-le ca o sa inveti cat se poate de bine la scoala sau ca ai sa-i ajuti cat se poate de mult cu treburile casnice

| Diianna05 a răspuns:

Spune-le ca este doar un biet animalut care va ramane mic cat un pum nu va creste si va sta in cutiuta lui mereu si o vei tine la tine in camera si ca nu ii va dernaja cu nimic.
am avut si eu un hamster si e asa inofensiv, nu iti face niciun rau si e asa dragalas cand te priveste cu ochii aceia ai lui puppy dog eyes
fundita? happy

| Biankka a răspuns:

Incearca sa-i convingi ca esti foarte responsabila si cu adevarat meriti.
O buna idee ar fi sa fi prietenoasa,iubitoare,sa incerci sa fii un copil-exemplu, sa incerci sa pari "COPILUL-Perfect", dar nu dintr-o data.Trebuie sa faci totul pas cu pas! Nu uita sa nu te dai de gol!
E doar o idee...totusi sper sa fie de folos!

| BubleBluexD explică:

Eu am mai avut un pui de gaina la bloclaughing)) Il chema chichi si nici cu el nu au fost de acordpuppy dog eyes dar cand l`am luat si l`am tinut cateva zile laughing /eu eram mamica luipuppy dog eyes si intr-un fnal s`au atasat de el dupa ce se afcuse mare I don't want to see Gaina L`am dus la tara la bunica si din paacte ear prin curte si l-a mancat un catel:-s Si de atunci ai mei au sps ca nu mai tinem animalepuppy dog eyes Dar sora mea cand a fost mica a avut papagalicrying si p mine nici macar cu un hamster nu ma lasacrying mama vrea pesti-.-' Ce sa facic u pestii sa te uiti la el I don't want to see?

| Tudor947 a răspuns:

Te inteleg. Eu am un hamster, am. trecut exact prin ce ai trecut tu. sa ii spui la mama ta ca nu miroase. trebuie sa ii schimbi rumegusul de 3 ori pe saptamana. e o responsabilitate mare. trebuie sai ii dai de mancare multa si apa daca nu ii dai apa o poti inlocui cu morcov, castravete, telina. hamsteri mananca aproape orice. trebuie sa te joci cu el destul de mult. Eu l-am pus intr-un acvariu. SPER CA TE-AM AJUTAT. Spor!

| Petronela7 a răspuns:

Buna! Ai putea sa le spui, avantajele :
-ca nu ocupa mult spatiu,
-in afara de schimbarea talajuluui, mancare si apa, nu faci altceva,
-te amuza, sunt absolut adorabili, cand mananca cu doua labute si tin mancarea in falcute
-spre deosebire de caine/ pisica...altceva.care necesita mai multa curatenie, spatiu si vaccinuri periodice, hamsterul nu necesita eforturi financiare sau sa te ocupi mult de el.
Spune-le ca vrei sa incerci sa ai un hamster pentru cateva zile si daca tot nu sunt de acord cu el, renunti. Ar trebui sa se ataseze de el si sa il accepta! incearca, sper sa mearga