| Djlsghtnquuw a întrebat:

de la un timp cainele meu nu mai mananca. Ii dau pedigree, ce sa fac? Sa schimb mancarea sau ce?

Răspuns Câştigător
| SnowyLeopard a răspuns:

Peedigri-ul nu este atat de indicat, si sunt cazuri in care o dieta cu un asemenea produs alimentar, oricarui catel, a avut rezultate nemultumitoare. Iti recomand sa ii dai Royal Canin, Purina sau orice altceva, dar sa mai si schimbi putin alimentatia, ca pufosul sa nu se plictiseasca de ea si sa ii fie mereu pofta. Am avut rude care ii dadeau cainelui si resturi de mancare (gen mamaliga, pulpite de pui, lapte, ciorbe, macaroane cu branza la cuptor si altele preparate in casa), dar ii dadeau si boabe pentru catei. Daca ea nu va vrea sa manance mancarea de catei, poti incerca sa i-o pui in mancarea ei preferata, astfel tot o va manca.

12 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Buna! Imi poti spune te rog si ce rasa este cainele tau ca sa te pot ajuta.

| Djlsghtnquuw explică (pentru maria999):

Este pekinez, si are 9 luni

| maria999 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Da ii poti da friskies.Nu este chiar atat de scump si este mult mai bun decat pedigree.Medicul veterinar mi-a spus ca nu ar recomanda pedigree-ul la nici o rasa de caine.

| maria999 a răspuns:

Ar fi bine sa-i dai friskis s-au altceva.Eu am un bichon maltese si ii dau bobite de la royal canin.Nu iti recomand pedigee-ul deoarece nu prea este bun din recomandarea medicului veterinar indiferent de rasa cainelui.

| Anna1999 a răspuns (pentru maria999):

Si eu am bichon maltese si nu mananca mancare de caini, este foarte figuranta, ai idee ce i-as putea face? Mananca numai carne de pui { si am inteles ca in exces nu este prea buna pentru ei}

| maria999 a răspuns (pentru Anna1999):

Buna! Nici a mea nu manca cand era mai mica boabe si manca foarte multa carne de pui. Este adevarat ca nu este buna sa-i dai prea multa.Eu am inceput sa nu-i mai dau incetul cu incetul nu are incotro daca ii este foame trebuie sa manance si boabe speciale pentru ei. Daca nu le accepta si nu vrea chiar deloc sa manance i le poti pune in carne adica 3 boabe intr-o bucatica de carne (asa i-am dat si eu) sau poti s o obisnuiesti si cu legume si ii poti da orez cu legume si carne in care ii poti adauga si niste boabe ca sa se obisnuieasca cu gustul. Daca vei mai avea si alte probleme cu ea imi poti trimite un mesaj.

| Anna1999 a răspuns:

Inceraca niste carne de pui, toti cateii sunt atrasi de carnea de pui(am incercat) Sau niste vitamine. Funda?

| luluta a răspuns:

Pedigree e o mancare low-cost foarte proasta incearca cu ore fiert si carne de pui! Poate avea o durere digestiva sau poate nu are pofta de mancare, nu pedigree! Incearca cu purina sau acana!

| luluta a răspuns:

Cel mai bine e sa-i schimbi mancarea, nu conteaza rasa sau talia dar pedigree-ul e rau, am avut cazuri in care pedigree-ul a distrus ficatul unui caine! E o mancare ff proasta! Royal Canin, Acana purina sunt bune!

Răspuns utilizator avertizat
| hkr a răspuns:

Poate e indragostit.

| Rukimika1290 a răspuns:

Ajunge sa otravesti ciinele...da-i mincare normala nu prostii de-astea, e ca si cum tu in fiecare zi sa maninci fas-food! Nu-i bine, asa?: