| 11ani a întrebat:

De mult timp imi doresc un catelus. Si cred ca ar fi mai bine sa adopt un cățeluș decat sa il cumpar. Intrebarea mea este daca voi credeti ca as reusi sa am grija de unul.Eu am 12 ani. Eu cred ca pot doar ca parintii nu cred asta si chiar daca am note foarte bune nu vor, adica nu pot sa fac ceva pentru a imi lua unul. Ei zic ca este mult mai greu sa ai un caine la bloc fata de la tara si nu stiu ce sa fac. Poate aveti voi niste sfaturi.

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Și mie îmi plac foarte mult cățelușii.Stau la bloc și nu am niciunul.Da, la bloc e mai greu de ținut ca la tara, e spatiu mai mic.Gandeste-te bine și dacă tu crezi că ai putea sa ai grija de un cățel, încearcă să ii convingi pe părinții tăi să adoptați unul.Succes!

| Adry05 a răspuns:

Pai chiar e mai greu pentru ca trebuie plimbat de mai multe ori pe zi, si asta macar e mai lux, dar pana se invata sa faca afara o sa aveti niste sesiuni lungi si frumoase de curatat pipi si caca de caine de peste tot prin casa. Dar in afara de asta nu mi se pare asa mare filosofie sa ai grija de un animal, numa sa va faceti timp sa-l plimbati

| alina2k18 a răspuns:

Cum zise colegu Doja, un animal implica destul de multe responsabilitati. nu e asa il iei si te joci cu el, ti-e drag de el cat e mic si dupa...
Gandeste-te bine.
O mentiune ar fi ca daca iti iei catel de talie mica sau medie nu o sa se faca dulau de 50-60 kg laughing if matterwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Un animal de companie implica si responsabilitate.
Adica, pe langa faptul ca te joci cu el, trebuie sa il ingrijesti: sa ii dai de mancare, sa il duci la veterinar pentru vaccin, sa ii faci baie cand e cazul, sa ii faci curat. E mai greu decat pare! Mai ales la bloc, o sa fie destul de nasol ca isi va face nevoile eventual pe scutec, care trebuie schimbat des ca sa nu miroasa urat. Sa nu mai spunem de "accidentele" de prin casa, ca de multe ori isi va face nevoile aiurea.

Esti pregatita pentru asta?

| Doja a răspuns:

Un catelus e catelusi doar cateva luni. Dupa care creste si devine un dulau.

Ia-ti un catelus daca:
1) vrei sa stai cu el inca 12 -15 ani (Adica mai mult decat ai trait tu pana acum)
2) vrei sa il plimbi in fiecare zi timp de 12-15 ani
3) vrei sa cheltuiesti o parte din banii tai pe mancarea lui timp de 12-15 ani
4) ai unde sa il tii timp de 12-15 ani
5) ai bani pentru ingrijire medicala timp de 12-15 ani

| gheorghe699 a răspuns:

Sunt sigur,ca ai avea grija de catel,problema este ca pe langa grija,implica cheltuieli, legate de hrana, ingrijire medicala si multe altele, apoi daca locuiesti la bloc este destul de greu, un catel are nevoie de spatiu.

| RpxOnAir a răspuns:

Te-as sfatuii sa lasi asta pe moment deoarece la bloc intr-adevar e mai greu, si sa-ti iei cand o sa fi mai mare.
Asa am facut si eu, cand eram mica voiam sarpe dar mi-am dat seama ca eram prea mica, si o sa-mi iau vara viitoare, cand termin liceul. Eu zic ca cel mai bine e sa ai rabdare