| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un caine si nu prea stiu ce este de facut.
Presimt ca o sa ma trezesc cu el in brate si o sa ma uit la el.
Doresc niste sfaturi. Ce e de facut inainte si dupa ce cumperi un catelus. Ce mancare? In ce proportie ii pot da mancare gatita (ce fel). Dupa cat timp am voie sa ies cu el afara? Ce vaccinuri trebuie sa ii fac la veterinar si cam cat costa? Ce chestii trebuiesc cumparate pentru un caine?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| ioanacristina666 a răspuns:

Mai intai trebuie sa te gandesti ca este o responsabilitate foarte mare sa iti iei un caine.E ca un membru nou al familiei.Deobicei catelusii sunt deparazitati si vacinati,inainte sa fie dati spre adoptie sau vanzare.(scrie in anunt, sau scrie ca au carnet de sanatate)
Cand e mic poti sa ii dai lucruri usoare :lapte, cascaval, branza, orez cu lapte(cel mai bun)...si granule pentru cateii mici.O sa iti dai seama cand poti sa iesi cu el afara. Daca stai la curte poti oricand.Si trebuie sa ii cumperi :vas de apa,vas de mancare, un loc in care sa stea(pe astea le poti improviza din lucrurile pe care le ai). Mai poti lua:lesa si zgarda, sampon pentru puii de caine, zgarda anti purici pentru catelusi mici, jucarii etc. Si il poti cauta de vanzare pe orice site gen (olx) sau de adoptie tot asa (olx) sau adoptiicaini.ro. La inceput cand va fi mic va plange pentru ca nu ii este usor sa se acomodeze, dar in cateva zile ii va trece.Cand plange mangaie-l pana adoarme si du-te la el cand plange mereu si repeta asta.