| Eric_Adelin_1993 a întrebat:

Deci ..am cumparat un perus, femela din cate a spus vanzatorul. As vrea sa ii cumpar pereche dar m-am informat despre sexul perusilor si am aflat ca perusii masculi au carnita de la cioc albastra asa cum o are si ea. Deci as vrea sa stiu sigur daca e fetita sau baiat. Puteti sa imi spuneti si alte deosebiri intre un mascul si o femela? Multumesc!

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Masculul are narile albastre si se infoaie cand se uita in oglinda, se uita mai des in oglinda decat femela, canta mai mult, iar femela are narile maro, roz sau căcăniu. Fii atent la comportamentul ei/lui daca e mai energic inseaman ca e baiat.

| viotedy a răspuns:

Cand e pui o are bleu-femela-la maturitate devine maro.E greu de deosebit cand sunt pui.Masculul pui o are movalie.

| KittyKat37 a răspuns:

Buna happy Pai masculi cand sunt mici au narile albe cu putin albastru deschis, iar spre maturitate albastrul acela se face din ce in ce mai inchis si femelele cand sunt mici au narile albe cu putin crem, iar spre maturitate narile se inchid la culoare se fac un maro-crem ceva de genu` happy masculii sunt mai cuminti, ascultatori, cand le este frica se feresc dar nu sunt agresivi marea majoritate, nu ciupesc tare sau poate chiar deloc (rar gasesti un perus mascul care sa ciupeasca), sunt mai curajosi si se acomodeaza mai repede cu oricine happy, in schimb femelele sunt rele, ciupesc tare pana dau si sangele chiar, fac galagie multa, cand le este frica sunt foarte agresive... Niciodata nu m-am riscat sa imi achizitionez o perusica, deoarece sunt si greu de dresat, dar si foarte rele straight face... Sper ca te-am putut ajuta happy Bafta tongue