| Laura141192 a întrebat:

Buna dimineata!
Am primit aseara un puiut de bichon de 4saptamani(stapana nu vroia sa il mai lase sa suga deoarece mamica avea rani la sani).
Am mai multe intrebari:ce ar trebui sa ii dau sa manance?(am inteles ca laptele de vaca nu e bun si i-am dat putina hrana umeda de juniori,am procedat bine?)
Cat de des ar trebui sa il hranesc fiind asa micut?
Are niste chestii negre care se misca prin blanita,as putea sa ii fac deparazitarea externa acum sau e prea mic? La veterinar ma primeste daca merg de capul meu sau e nevoie de programare? maraie, mai bine zis plange in somn e normal? sau nu am eu grija de el cum trebuie?sadam stat toata noaptea cu el in brate ca sa ii tin cald sa nu mai tremure dar tot maraia des.
Imi pare rau dar e primul meu caine si mi-e frica sa nu ii fac mai mult rau decat bine.va multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

„Chestiile negre" care se mișcă prin blăniță se cheamă purici și nu au ce căuta acolo. La veterinar te duci cu potaia fără nicio programare. Doar cu ceva bani. Trebuie deparazitat urgent, apoi i se va face o schemă de vaccinare.
Poți să-i dai lapte cu puțin griș, fiert, ca la bebeluși. Nu hrană pentru puiuți, aia i-o introduci treptat după 6-7 săptămâni. Cam 5-6 mese pe zi la vârsta asta, urmând să scadă treptat până la un an până la una sau două.

3 răspunsuri:
| FataDeCiocolata a răspuns:

Si eu am bichon de cand era mai mic.Ar trebuii sa manance paine inmuiata in lapte, sau mancare speciala de catei, trebuie sa-l hranesti de 3 ori pe zi si trebuie sa ragaie dupa, ca un copil si sa-i dai apa, ii poti face deparazitarea externa o data pe luna cam de la 5-6 saptamani, la veterinar. nu ai nevoie de programere la veterinar. Fiind asa mititel, plange deoarece simte lipsa mamei sale, dar tu trebuie sa-i fi acum mama, vorbeste-i, mangaiel, joace-te cu el in parc, dreseaza-l astfel va uita de caldura meterna si va descoperii caldura umana! Sper ca te-am ajutat!

| mihai69 a răspuns (pentru FataDeCiocolata):

Dacă vrei să-i distrugi stomăcelul, dă-i pâine cu lapte. Pâinea oricum nu e bună la potăi, deși multă lume le dă (unii doar asta) să mănânce. (să vezi numa' ce vânturi parfumate scoate după ce mănâncă pâine!). Iar de mâncat, sigur nu-i ajunge doar de trei ori pe zi! E bebeluș, nu copil sau adult.
În plus, nu are voie să iasă în parc până nu are toate vaccinurile făcute.

| Laura141192 explică (pentru mihai69):

Multumesc Mihai de raspuns.Da am fost ziua urmatoare la veterinar si m-a lamurit. Trebuie hranita o data la 2/3 ore cu o formula speciala de lapte din pet shop, sau in cel mai rau caz o formula facuta in casa cu laptic de vaca,galbenus de ou,putina miere si lamaie. Evident nu are voie sa iasa afara inca, iar de deparazitat e prea micuta sa o deparaziteze inca, la fel si cu baita. Deocamdata o sterg cu un prosopel imbibat in apa calduta si dupa aceea o tin infasata la piept pana se usca de tot.
M-am panicat mult in prima seara ca plangea mult, acum s-a cumintit, s-a obisnuit cu noi, se face tot mai voinica si grasana happy