| SMA a întrebat:

Buna dimineata! De cand s-a trezit catelul meu vomita si face diaree.Nu e insotita de viermisori si nici nu e de la lapte. Are 4 luni si are vaccinul parvovirotic facut la varsta de 6 saptamani.De asemenea am observat ca majoritatea vomei e sub un fel de spuma sau contine mancarea de ieri ( asa pare ). Ieri era vesela, iar azi doarme si se simte rau. Poate fi o indigestie, a mancat ceva ce nu trebuia, iar reactiile sunt astea?( va rog sa imi raspundeti care ati mai fost in situatii de genul ) Ar fi cazul sa merg azi la veterinar sau mai astept sa vad maine cum stau lucrurile? Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă are vaccinul si antiparazitarul intern la zi, stai linistită. Atentie, la cei mici, antiparazitarul intern se da o data la doua saptamani, nu o data la trei luni, ca la cei maturi! Viermisorii nu se văd intotdeauna cu ochiul liber, pot fi ouă care nu se vad decat la microscop.
Poate fi si o mica indigestie alimentara, un inceput de gastrită. Da-i orez fiert si ceai de menta rece, in loc de apă. Poti sa-i dai si un Smecta (de la farmacie). Cand isi revine continuă cu supa de pui si carnită (fără piele).

| SMA explică (pentru floresdemayo):

Multumesc de raspuns! Am fost dimineata cu ea la veterinar si mi-a spus sa ii dau exact ce mi'ai spus si tu. plus ca i'a facut 2 injectii. Acum se simte mai bine.A baut si ceaiul si a mancat si carnita.

2 răspunsuri:
| Macabre a răspuns:

Stai calma,sigur a mancat ceva, de i-a provocat voma asta, da-i bobite ca s-o inchege la stomac, si nimic altceva.Las-o sa manance numai boabe, o sa se simta mai bine. O zi buna!