| Bianca2131 a întrebat:

Buna din nou! astazi va intreb ce trebuie sa fac ca sa am o pisica sanatoasa(un motan sanatos)! E..are in jur de 5 luni. Ce sa fac sa fie sanatos,nu ca nu este sanatos, vreau sa zic ce sa fac ca sa-l mentin sanatos.

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna, Bianca!

Daca vrei sa te asiguri ca motanul tau se mentine sanatos, urmeaza instructiunile veterinarului legate de intervalul la care trebuie sa revii cu el pentru vaccin si ofera-i o alimentatie potrivita. Asta inseamna, in general, cat mai putin din ce ai manca tu: mezeluri, salamuri sau semipreparate.
De asemenea, daca iei in calcul castrarea, ai grija la varsta la care faci aceasta operatiune, exista riscul sa se ingrase foarte mult.
Ai grija si la ce produse de curatat folosesti in casa, pentru ca poate face alergii. Spala-i des, dar la temperaturi ridicate, jucariile de plus sau paturelele pe care ii place sa doarma.
Poti sa ii cumperi si iarba matei, ca sa-ti feresti propriile plante de coltii lui.
Daca ii tai tu gherutele acasa, fa-o doar cu o ghilotina speciala si cu multa atentie, asa cum te poate invata veterinarul.
Daca poarta o zgardita anti-purici, sa fii atenta la pielea de pe gat pentru ca uneori pot face alergii.
In rest, ofera-i iubire si timp de joaca si va fi fericit.

5 răspunsuri:
| Bianca2131 explică:

Ii dau des ceea ce mananc eu!

| Cat a răspuns (pentru Bianca2131):

Nu toate mancarurile pentru tine ii fac bine si lui!
Poti citi mai multe aici:
- http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 32953-HRANA-pisicilor-tinute-numai-in-apartament
- http://www.royalcanin.ro/afla-totul-despre-pisica-ta.html - aici poti sa gasesti si o serie de alte sfaturi utile

| Bianca2131 explică:

A.si ii dau drumul afara

| Cat a răspuns (pentru Bianca2131):

Atunci cu atat mai mult trebuie sa te asiguri ca are o zgardita antipurici, nu iese dintr-un perimetru sigur pentru el (curte, de exemplu), nu mananca afara nimic ce i-ar putea dauna si e cu vaccinul la zi.

| Bianca2131 explică:

OK...dar se agata in copaci...