| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor! As vrea sa imi iau un Jack Russel Terrier si as avea cateva intrebari :

1. Cum se ingrijesc?

2. Sunt ok pentru apartament? ( mentionez ca sunt o persoana activa, deci vom iesi mult afara )

3. Le cade mult blana?

4. Ce alte rase imi recomandati?

Ps : Am mai avut in apartament un Beagle si un Shih-tzu.

Răspuns Câştigător
| BlackTurbo a răspuns:

1.Ingrijire: Blana acestui caine se perie in perioada de naparlire iar cei cu blana aspra vor fi trimati ocazional.
2. Conditii de viata: Acest caine se simte mai bine in aer liber cu mult spatiu de miscare si se acomodeaza mai greu intr-un apartament. Are nevoie de multa miscare, de socializare, dresaj.
Deci ti se potriveste aceasta rasa de caine happy, dar iti recomand si un Labrador Retriever.

1 răspuns:
| Rocsid a răspuns:

1.Dresajul e destul de important pentru ei deoarece fiind caini cu o inteligenta foarte ridicata va trebui sa ii ti mintea ocupata cu tot felul de jocuri si activitati ca sa nu distruga prin apartament.O sa vezi ca ii explici de doua trei ori si o sa iti faca comanda.
2.Sunt catei foarte buni pentru apartament si nu poti sa tii un jack afara doar daca e o temperatura potrivita( de exemplu noaptea doar vara e ok sa stea afara.In rest e mult prea frig pentru ei)puteti sa iesiti si afara mult sau sa aveti diverse activitati in casa.atata timp cat catelul are ocupatie nu e nici o problema.
3.Nu sunt caini care sa naparleasca extrem de mult.Primavara si toamna o sa le cada ceva blana dar in rest sunt ok. Poti sa ii cumperi o perie foarte buna si sa ii dai ulei de somon( e vreo 80 de lei sticla de 0.5 si o lingurita la 2-3 zile face minuni pentru blana)
4.Iti mai recomand din rasa celor de talie mica:Westie, yorkye-sunt inteligenti si ii poti tunde cam cum vrei tu si atunci nici nu prea o sa ai probleme cu parul.Nu recomand buldogii de orice fel deoarece sforaie si sunt puturosi desi sunt mega draguti.nici bichon deoarece latra mult si degeaba.
Din rasele de talie medie beagle( dar sunt cam incapatanati), Schnautzer pitic, Pitbull(trebuie sa socializeze si sa ii cresti cu muuuuulta dragoste) etc.
Din rasele de talie mare-Labrador, Golder retriever, Cane corso, Ciobanesc german( astia naparlesc de nu iti ine sa crezi) etc.
Personal te felicit pentru alegerea rasei si daca ramai la Jack russel o sa vezi ca sunt super catei.
Iti recomand sa nu il cumperi de pe olx si site-uri dubioase ci de la un crescator.Sa mergi sa vezi toti puii si alege un pui care e cat de cat energic. Daca e energic il mai poti tempera dar daca e blegut cam greu sa il faci energic.
Sa te bucuri de viitorul blanos!