| anonim_4396 a întrebat:

Eu am o papagalita. Pe ea am luat-o impreuna cu un alt papagal care dupa 2 luni a fugit pe geam. Dupa ce a plecat a facut doua oua pe care nu a putut sa le cloceasca. Dupa cateva luni i-am mai luat un papagal care tot dupa 2 luni, ca celalalt, a murit pur si simplu, dintr-odata, intr-o dimineata. Dupa cateva zile de la moartea ultimului mascul i-am luat un papagal de jucarie care seamana foarte bine cu un papagal adevarat, dar nu se joaca cu el, ba chiar fuge de el si a avut timp sa se obisnuiasca cu el, ba chiar uneori ii este frica sa mai intre in cusca fiindca e el acolo. Nu cred ca putem spune ca stie ca nu e adevarat deoarece am mai auzit de anumiti papagali care au trecut tot printr-o asemene situatie si cand le-au cumparat stapanii jucarii de genul asta erau foarte fericiti. De ce face papagalita mea asa? De ce nu se joaca cu papagalul din plastic ca alti papagali?

3 răspunsuri:
| B3Bytza a răspuns:

Cred ca a trecut prin prea multe.Adica,zau asa, 2 iubiti pierdutii si 2 oua neclocite.Cred ca e un pic in stare de soc, sau poate ca e prea desteapta si ea stie ca nu e un papagal adevarat.Mai incearca sa iei un papagal pentru ultima data dar sa stai cu ochii pe el.La primul semn de boala sau daca nu mai e activ sau nu mai mananca, il duci la veterinar si nu mai lasa geamul sau usa dechisa.Asa au fugit si ai mei, am avut 4 si toti au fugit.Neatentia.Paste fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alice, sigur nu se bateau ca doar eu stateam in fiecare zi cu ochii pe ei

| kandia a răspuns:

...pentru ca asa cum fiecare om are personalitatea lui, la fel un animal nu poate fi copia perfecta a altui animal, prin urmare nu face aceleasi lucruri! asta referitor la jucarie! ca spuneai ca nu se joaca.
in plus ai putea sa-i cumperi o alta pereche... poate vor fi compatibili!