| Jurcut_Madalin_2000 a întrebat:

Buna ieri mi-am sterilizat catelusa de rasa bichon nu este prea activasi nu mananca si nu prea bea nimic si a urinat aseara la 11 normal dar doar atat.Va rog sa imi spuneti daca este in regula starea ei

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este foarte in regula, cam dupa 48 de ore ( anestezicul iese destul de greu din organism, de aceea are nevoie sa manace lichide) o sa isi revina si nici atunci total, total cam dupa o saptamana de la sterilizare.
Sper ca nu i-ai dat sa manance mancare solida ( se constipa) ci doar mancare lichida ( supa/ciorba) asta se da in primele 24- 48 de zile de la sterilizare.
Si sa o ti la o temperatura oprima, nici prea cald dar nici prea frig deoarece din cauza anestezicului, corpul sau nu se poate regla singur ( in primele 24-48 zile).
Sper ca isi faci si vaccinurile in fiecare zi cu antibiotic ( asta daca nu ai castrat-o gratuit, daca ai castrat-o gratui, acolo ii faci un vaccin cu antibiotic prelungit)