| Crissaaxd a întrebat:

Imi doresc din toata dragostea mea un caine, iubesc mult animalele.Dar sunt cateva faze naspa:
1.Am 2 hamsteri
2.Parintii nu ma lasa
3. Locuiesc in apartament.
Avantaje:
1.Cainele Bichon frise e mai tacut,nu lasa par, e usor de dresat si e de talie mica.
2. Daca as avea caine ar fi unul dinte cei mai fericiti catei
3.E o scuza buna sa duc cainele afara casa iesi si eu in fiecare zi dar asta nu e important pentru mine eu cu el afara o sa ne jucam afara nu cum sti eu colegi care duc 5 minute afara si nici nu ii pasa de ei.
4.As fi ascultatoare
5. Voi avea grija de caine
6.Voi invata foarte bine.
As vrea sa imi spuneti cum sa-i conving sa imi cumpere un caine (de preferabil bichon frise, v-am zis de ce)
Dau funda! :3

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Nu exista mai multe faze naspa. Exista o faza naspa si anume ca parintii nu te lasa. Si in general nu ai cum sa-i convingi.
Cu hamsterii nu vad de ce ar fi o problema. Ei stau in cusca undeva sus unde cainele nu ajunge. Floare la ureche. Altii au pisica si tot se descurcawinking
Cainele nu este animal de curte. Mi se pare egoism sa iei un caine si sa-l ti in curte. Mai ales la tara in lant. Ma cam crucesc cand vad asa ceva.
In oras am vazut cazuri asemanatoare. Doar ca nu stau in lant. Au cotet in curte si stau numai acolo.
Merita si el un loc in aceeasi casa cu stapanii. Mai bine la apartament. Cainii traiesc foarte bine si sunt foarte fericiti in apartament,chiar daca e mic, pentru ca ei nu alearga toata ziua! Stau linistiti alaturi de stapan. Asta le place.
Un caine te costa destul de mult. Pedigree este o mancare foarte nesanatoasa care il poate imbolnavi. Nu te gandi ca iesi ieftin cu mancarea. Veterinarul te costa destul de mult. Nu cred ca e nevoie sa mai continui. Un caine are nevoie de multe.
Iar legat de scosul afara te vei plictisi. Te asigur. Vei avea teme, vei vrea sa te uiti la tv si nu o sa-l scoti decat pentru nevoi. Oricum cainii mici nu au nevoie de cine stie ce plimbare. Deci nu te gandi ca asta este un avantaj.
Nu ai specificat de ce parintii nu te lasa. Trebuie sa-i intrebi. Poate nu isi pot permite, nu considera ca ai avea timp de el, nu vor mizerie etc.
Mai intai stabileste motivul pentru care nu iti iau caine si apoi vezi ce poti face pentru a elimina cauza. Daca ai tai nu iti pot permite de exemplu degeaba incerci sa-i convingi. Ei stiu mai bine care le e limita.

| Crissaaxd explică (pentru Kriss96):

Nu ma lasa cu caini in casa deoarece "Nu se tine caini in apartament" si "isi fac nevoile unde apuca" Dar se inseala deoarece o colega are un caine la apartament si mi-a zis ca face intr-o cutiuta speciala

| Kriss96 a răspuns (pentru Crissaaxd):

Cand sunt mici e adevarat ca mai fac in casa. Dar se obisnuiesc repede sa faca afara. Mai ales ca nu isi dau drumul deodata. Iti dai seama cand vrea sa faca si il duci afara. Pana se termina schema de vaccinare ii cumperi pad-uri.
Dar problema la tine e ca nu sunt de acord cu el in apartament.
Bate-i la cap.

4 răspunsuri:
| westie21 a răspuns:

Te inseli. bisonul frise nu e tacut. si lasa mult par. toaleta e dificila si dresajul la fel. de ce nu ti iei un bulldog francez. au blana scurta. sunt caini de talie mica si sunt cuminti

| RainbowDash1 a răspuns:

Buna! Eu acum doi ani am avut primul mel catelus, un bichon Frise :3 prima data părinții mei nici nu voiau sa audă de așa ceva. Dar in timp, eu ma tot uitam pe internet la oameni care vând puiuti. Am tot vorbit cu mama mea si cand i-am făcut capul toaca, a acceptat laughing apoi a venit partea grea, tata. Dar a vorbit mama cu el si pana la urma am reușit sa il convingem. Din păcate, cățelușa mea a murit acum un an, de o boala incurabila, iar imediat dupa, mi-am luat altul pentru a-mi Alina durerea. Încearcă sa Vorbești cu ei tot timpul, pana cedează. Gandeste-te ca a avea un catelus, înseamnă sa ai Responsabilități. Eu acum ca sunt la liceu nu mai am timp sa îmi scot cățelușul afara, insa ma mai ajuta mama sau sora mea happy sper sa reusesti sa ii convingi, si eu am avut o lupta grea cu părinții mei laughing bafta :3