| SiA31 a întrebat:

Bună!
Îmi poate spune cineva, vă rog, care sunt actele necesare pentru a scoate un animăluț din țară?
Vărul meu împlinește 5 anișori și familia mea vrea să îi ia un cățeluș cadou.
Problema e că la sfârșitul lunii ianuarie, el pleacă în Franța alături de părinții lui și au nevoie de acte pentru a lua cățelușul cu ei. Precizez că vor pleca cu avionul.
Știe cineva ce acte sunt necesare, de unde putem face rost de ele și care ar fi prețul total pentru acestea?
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te uitai pe net aflai mai repede: http://bit.ly/2EWJb3R

| SiA31 explică (pentru Salontanul):

Am căutat pe net, dar nu am găsit toate informațiile de care am avut nevoie. Dacă găseam, nu postam aici. Îți mulțumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Un animal poate parasi teritoriul tarii doar cu pasaport
Conform legislatiei in vigoare, un catel poate pleca din tara dupa varsta de 4 luni
Data implantarii sau citirii microcipului trebuie sa fie inainte de data vaccinarii antirabice
Data vacinarii antirabice trebuie sa fie mai veche de 21 de zile fata de data plecarii
Cainele trebuie deparazitat, intern si extern, si supus unui examen clinic de catre un medic veterinar, cu maxim 24 ore inainte sau chiar in ziua plecarii.
Toate acestea trebuiesc regasite in pasaportul catelului(deparazitarea interna, externa si viza de clinic sanatos)
Vaccinul antirabic trebuie scris cu pixul, semnat, parafat, stampila rotunda si folie de protectie
Cu 5 zile inainte de data plecarii vom avea nevoie de datele animalelor pentru a completa sistemul traces. Va rugam sa tineti cont ca fara aceste informatii animalele nu pot fi transportate