| Popescu_Armand_1995 a întrebat:

in urma cu 4 zile am cumparat un chihuahua si as dori sa imi spuneti cum sa il invat sa faca afara si cateva sfaturi daca se poate. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Nu conteaza rasa, cainele fie pui sau adult adoptat il inveti iesind afara de 2-3 ori afara asta pana invata si stie cand ii arati lesa ca tu te pregatesti sa-l scoti. Eu am un Bordel Collie adoptat de la varsta de 1 an si in primele 2-3 luni am scos-o afara de 2-3 ori sa o obisnuiesc. Acum o scot de 1-2 ori afara, nu ar face in casa nici in ruptul capului.
Trebuie sa-i iei snacks-uri, oase, jucarii la fel pentru a il tine preocupat si sa nu il tenteze sa roada din lucrurile voastre, asa cum obisnuiesc cainii de fel. A mea mi-a ros la inceput niste sandale si o pereche de pantaloni laughing, dupa invatare minte i-am luat o sumedenie de jucarii si de ros si acum nici nu o mai intereseaza lucrurile noastre.
Unui caine trebuie sa-i dai atentie, sa te joci cu el, sa-l educi prin dresaj, sa te plimbi, asta sa nu ai probleme cu el in sensul sa devina trist, melancolic, somnoros.

2 răspunsuri:
| Polinco a răspuns:

Poti sa-l certi atunci cand face in casa. Mama mea a avut un catel si cand face-a in casa il certa si nu mai face de atunci in casa.