| Sara2 a întrebat:

mi-am cumparat un perus pui, baiat insa nu-i deloc prietenos, cum il pun asa sta, unde il pun acolo sta, nu ciripeste deloc, nu face nici un gest, este foarte cuminte, daca pun mana pe el nu se da la o parte zici ca e statuie, ce sa ii fac sa nu mai fie asa? i-am zguduit colivia si nu schiteaza nici un gest sad, singurul lucru bun e ca a mancat si a baut apa, macar atat, cum il pot dresa? am vorbit cu el 2 ore, da nimic

4 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Exact asa facea si perusul meu cand l-am luat acum 8 ani. O sa se acomodeze intr-o saptamana sau doua. Ca sa-l dresezi trebuie sa vorbesti mult cu el si sa NU ii cumperi pereche pana nu devine prietenos si incepe sa vorbeasca.
Uite perusii mei;)
http://www.youtube.com/watch?v=6LtwJ_dErd8

evenso
| evenso a răspuns:

Probabil este speriat si nu s-a acomodat inca, iar daca il scuturi il sperii mai tare.
Asteapta cateva zile, vorbeste cu el, fii calm, bland si incet incet te va accepta si va fi prietenos.

| Deyaforyou a răspuns:

Buna.
Si eu am un perus, tot baiat si asa facea si el in prima zi. Acum vorbeste si danseaza. big grin
Eu l-am lasat vreo 2-3 luni sa se acomodeze, timp in care i-am vorbit cam la fel. (aceleasi fraze) Pe la 9 luni, cam asa, a inceput sa repete.
Cat despre dans a fost putin cam complicat.Verisoara mea venea mereu la mine si dansa in fata papagalului, pe muzica. Intr`o zi a inceput si el sa danseze. Doar da din cap, stai linistita.winking
Incearca, n`ai nimic de pierdut!winking
Pupici!

| AleeAleexandra a răspuns:

Probabil este doar putin speriat.Sa dresezi un perus e greu.Asteapta ceva timp pana se acumodeaza. O sa va imprieteniti voi.Sau incearca sa-l iei in mana si sa-l mangai.