| MeMeMe97 a întrebat:

Ieri, mi-am cumparat un perus mascul pui! nu stiu ce se intampla cu el dar ma ingrujoreaza foarte tare! in primul si in primul rand unde il asez acolo ramane, a doua problema ar fi faptul ca papagalul meu nu stie sa manance din cutiutele speciale ce le are colivia(daca il asez acolo mananca dar singur nu se duce), a treia problema si cred ca cea mai nasoala este ca el nu bea apa! nici din bolul coliviei nici din farfuriutele in care ii pun eu si cea de'a treia ar fi faptul ca el nu ciripeste deloc, daca aude pasari ciripeste de doua trei ori si atat...mentionez ca in momentul in care l-am cumparat el era cu foarte multi papagali si cred ca acum sufera... ce sa ii fac pentru a uita si pentru a se imprieteni cu mine, deoarece eu acum am foarte mult timp la dispozitie pentru a petrece cu el![ptc sunt in vacantawinking]

AjuuutooorR!

6 răspunsuri:
| MeMeMe97 explică:

@Razvan97 si eu i'am pus o oglinda in colivie si ma joc cu el cu ea acolo, dar vad ca nu prea prezinta interes! poate sa o isi revina si el din starea asta de "acomodare"

| rZv995 a răspuns:

Si eu am avut acelasi probleme la inceput pana sa acomodat cu colivia acum se duce singur la apa si la mancare!
Dar la inceput nici al meu nu se ducea singur!
Eu i-am cumparat o jucarie de la magazinul de unde l am cumparat si i am mai cumparat si o oglinda si se uita toata ziua in si ciripeste!
Bafta!

| Adda97 a răspuns:

Poti sa mai iei un papagal, ca sa nu se mai simta singurwinking de preferat femela happy

| BrAmBuReL43 a răspuns:

Sfatul meu ar fi : Sa stai cu el si obligal sa manance si sa bea apa dar pune-i apa plata daca este pui da invatal cu tine si sa bea apa a sa manance si chestii sa iti spun povestea mea eu am avut 3 papagali 2 mi-au murit iar pe al lea l-am cumparat cu o luna in urma si nici el nu bea apa i-am cumparat apa plate si a terminato in cateva secunde bine eu am nimfa si sunt mai zapacite dar a 2 nimfa, cand stateam la masa cu toti venea si ea si manca cu noi orice ciorba mamaliga... si alte tampenii si referitor la al 3 lea papagal fratele meu il ia in mana chiar daca il ciupeste ca sa il imblanzeasca... sper ca te am ajutat si sper sa intelegi ce am zis dar cel mai important este sa ii pui apa plata si sa il fortezi si sa il obligi ca alfel nu va sti daca este pui fundita te rrrrog?

| Oana_4496 a răspuns:

Poate nu s-a obisnuit inca cu noua lui "casuta".Mai asteapta o zi,doua. Daca tot vezi ca nu mananca si nu bea apa du-te cu el la veterinar, sigur acolo iti va spune ce sa faci.Sa iti mai spun ceva :sora mea si-a cumparat un papgal acum cateva luni, tot pui, si la inceput nici el nu prea ciripea, si zbura foarte putin ...acum insa este foarte vioi si s-a atasat foarte mult de sora mea si invers.Altceva nu stiu ce as putea sa zic. Sper sa isi revina papagalutul tau.

| flori_7855 a răspuns:

Pai cumpara-i o partenera dar vezi dupa aceea sa nu uite de tot de tine si sa preocupe numa de ei doi