| Tyna24 a întrebat:

Bună,motănelul meu Kimi, de 8 luni a fugit de 3 zile de acasă, am reușit sa îl localizez
undeva cam la 1 km de casa,dar cum ne apropiem se sperie și fuge. Oare se va întoarce el singur? Momentan ii vad cu aproximatie locație, însă e ff speriat și nu vine la noi când îl chemam.Mulțumesc

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din ce cauza este speriat l ati batut? Pisoiul este de rasă? Locuiti la curte sau la bloc ca daca locuiti la curte nu trebuia lasat in curte fiind atit de mic, ca sa vina la voi pisoiul nu incercati sa va apropiati de el, chemati l la voi dîndu i ceva de mincare de preferat bobițe hrana uscată pentru pisici, si strigati l pe nume sau pis pis, dar fara sa mergeti la el, el va veni la voi daca va fi in siguranta, daca l ati batut este clar fuge de voi este speriat.

| Tyna24 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e batut, este cel mai iubit și răsfățat motan. Locuim la curte, dar majoritatea timpului sta înăuntru, doar seara se cerea afara.Problema e ca nu e castrat încă și acum cred ca simte pisicile, pare f speriat.Noi l-am detectat cu SmartTag, dar când am încercat sa îl prind a fugit(era noapte), iar ieri dimineață s-a ascuns în ceva beci și nu a venit când l-am strigat(era si un câine vagabond în zona), din ce vad cam maxim la 1 km de casa merge

| Tyna24 explică (pentru Tyna24):

Am uitat sa spun, e pisic de rasa comuna, adoptat.

| dullcat a răspuns:

Probabil este incredibil de speriat de factorii externi: mirosul de la animale, sunete, etc sentimentul de necunoscut in general. Poate reusiti sa il atrageti cu mancarea sau jucaria favorita. Si neaparat trebuie castrat cand vine vremea, altfel episodul se va repeta cand mai creste, plus ca e posibil sa se raneasca foarte urat in luptele teritoriale cu alti motani.