| Oanny a întrebat:

Buna pentru cei care au husky le este adresata intrebarea.cateaua mea are 3 luni si ceva...pe 11 ianuarie implineste 4 luni...de cate ori ar trebui sa manance pe zi? si mai am o problema cateaua mea mai face treaba mare prin camera si il mananca ce trebuie sa-i fac sa nul mai manance? multumesc

Răspuns Câştigător
| BabyPink a răspuns:

De câte ori pe zi îl hrănesc?
În al doilea rând, depinde de câte ori îi daţi mâncare pe zi.Se vorbea la un moment dat că o masă pe zi ar fi suficientă. Chair şi pentru câinii adulţi e prea puţin.Mult mai indicat ar fi cel puţin două mese pe zi pentru câinii adulţi.Pentru pui, având în vedere că sunt în creştere sunt necesare trei sau chiar patru mese pe zi. Aşadar, eficient ar fi să-i împărţiţi necesarul pentru o zi în trei porţii, în cazul puilor, şi în două porţii, în cazul câinilor adulţi.
Dacă mâncarea sa este foarte hrănitoare, dar în continuare este foarte înfometat, va trebui să mergeţi cu el la un consult pentru că s-ar putea să aibă viermi.Chiar dacă a mai fost deparazitat atunci când era mic, el poate suferi din nou de această problemă dacă a ajuns în contact cu o sursă de astfel de paraziţi. Dacă burtica sa pare mereu plină, dar în continuare cere mâncare, aceasta ar putea fi cauza.
Iar problema cu treaba mare nu ştiu ce să zic... Când vezi că face asta ceartă-l sau goneşte-l.

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Ca face in casa e pb ta ca nu il scoti afara sai faci program. dar ca maninca sincer nu am auzit si am si eu catel.intreaba veterinaru.probabil nu cureti locul si atunci.

| sorin a răspuns:

Patru mese pe zi pana la 5-6 luni iar dupa aia pana la 1 an cate 3, si nu aceeasi mancare la fiecare masa, sau cel putin nu consecutiv aceeasi mancare in acea zi.In legatura cu a 2 a intrebare nu stiu sa iti raspund.

| georgiana37 a răspuns:

Comportament

Husky Siberianul este nobil si prietenos, insa in acelasi timp indraznet si alert. Nu are sub nici o forma calitatile unui caine de paza si aparare. Este ganditor si independent, cerinta vitala pentru un caine de sanie, care trebuie sa actioneze corect, fara urma de greseala, pentru a nu pune in pericol viata sa si a musherului. cainele matur este rezervat, are o atitudine demna, inteligenta si un caracter energic. Intotdeauna este dispus la munca sau la joaca, ceea ce i recomanda si ca un un bun caine de companie. Iubeste indeosebi copiii. Nu se simte bine singur, fiind un caine de haita; cel mai frumos cadou pentru un Husky este o pereche cu care sa se poata juca dupa bunul plac, dumneavoastra fiind astfel mult mai linistit. Nu este un gurmand, se multumeste cuputin. Este foarte important ca alimentatia sa fie corect aleasa, pentru a mentine cainele in forma, sanatos si cu un aspect corespunzator.

Alimentatie

In situatia in care v–ati hotarat sa cumparati un pui de Husky, crescatorul va va aduce la cunostinta informatii utile despre dieta pe care a urmat-o catelul, astfel incat acesta sa fie alimentat cu acelasi tip de hrana cu care a fost obisnuit, precum si amanunte despre alimentatia necesara in continuare adultului.

Dieta puiului ar trebui mentinuta, dupa ce l-ati adus acasa, cel putin pana cand acesta se va obisnui cu noul domiciliu. Dupa aceea, daca doriti si constatati ca este necesar, puteti sa o schimbati treptat. Nu trebuie sa uitati ca schimbarile bruste in alimentatia puiului pot genera probleme ale sistemului digestiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand mananca trage-i o palma(putin mai tare) peste fund si daca nu merge trege-l tare de ureche(ca sa simta, si sa nu mai faca). Trage-l innapoi si asa pana cand nu mai face. Daca nu se poate du-l la veterinar! Imi pare rau pentru el si pentru tine, daca imi urmezi sfaturile o sa-ti mearga, asa ii face o prietena de-a mea la catelul ei! big grin

| smiley11231 a răspuns:

Il mananca?

pai du-te la veterinar cu el.

cainele este cel din poza?

vaaaaaaaai e foaaarte dragut!