| TheWolfy a întrebat:

Recent mi-am cumparat o catelusa. Cand am adus-o acasa statea saracuta intr-un colt si nu se msca de loc de acolo si maraia cand ma apropii de ea fiindca era speriata. Imi spuneti si mie cam cate zile o sa tina aceasta sperietura si cum as putea sa o inveselesc? Mi frica sa nu fie paralizata la membrele din spate ca vad ca numai in fund sta

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna! E speriata pentru. ca nu te cunoaste. Eu cand mi-am luat pisica a stat vreo 2-3 zile numai pe sub canapea si chiar si dupa ce s-a obisnuit cu noi, tot avea momente cand se baga sub canapea si trebuia sa o scoatem tot timpul de acolo. Intinde mana spre catelusa, du-i sa manance, vorbeste cu ea. Cel mai probabil in 2-4 zile se va obisnui cu tine. Apropie-te treptat de ea. E doar speriata, e si normal, tocmai ce a fost scoasa din mediul ei si e nevoita sa se adapteze intr-unul nou.

1 răspuns:
| Galaxy96 a răspuns:

Si eu am patit la fel cu un catelus de bichon.
Incearca sa o ademenesti cu mancare si inetisor sa o mangai dar fara sa faci miscari bruste ca s-ar putea sa se sperie si mai tare big grin