| Marihonaa a întrebat:

Hey TPU.
Eu am un caine de 3 ani.
Si as vrea sa il dresez.
Se poate dresa la varsta asta?
Sau daca da imi puteti da cateva sfaturi despre dresaj?
Multumesc :*
Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Anne2001Love a răspuns:

Da, se poate dresa si la varsta asta. Ai spus ca vrei cateva sfaturi:
1) Cand se taraste la picioarele tale si este foarte trist tu sa nu il mangai, va crede ca e bine sa fie asa mohorat, abia cand va fi vioi sa ii dai recompensa, ca de exemplu: mancarea lui preferata.
2)Daca il ti in lant si e rau, va trebui sa stai in fata lui impreuna cu o persoana straina pentru el, la o dinstanta la care sa nu va poata musca, si sa discuti cu acea persoana. Pana la urma se va da batut, iar cand se va linisti sa ii arunci bucati de mancare.
3) Cand te va latra pe tine, tu sa stai in fata lui, cu nasul pe sus, eventual sa te plimbi prin fata lui. Pana la urma se va linisti si va vedea ca tu esti stapana lui si ca nu iti e frica de el, se va supune.
3)Cand e linistit dai tot mai multa mancare si apropie-te de el, imprieteniti-va si jucati-va impreuna, astfel el va incepe sa aiba incredere in tine.
4) Va trebui sa incepi sa aduci in fata lui cat mai multe persoane, sti povestea, ca la al doilea punct, iar cand se va linisti, arunca-i mancare.
Atentie! Sa ai grija sa nu exagerezi cu mancarea aruncata pentru a nu ii afecta sanatatea. Nici cu prea multe persoane, pentru a nu deveni chiar ca o pisicuta. Toate astea le-am invatat de la emisiunea aia cu Cezar si cainii. A mers cu catelul meu! Dar ai grija, sa il dresezi doar sub supravegherea unui adult sau lasa un adult sa faca asta in locul tau! Poate fi foarte periculos! Sa nu il dresezi cand nu e in apele lui! Daca vrei poti sa apelezi la un dresor de caini, cel mai bine!
Dupa ce l-ai stapanit, poti incepe cu comenzile sezi, stai, culcat, aport etc. Si aceeasi poveste cu mancarea: cand face ceva bine, hraneste-l. Bafta! Fundita?

| Marihonaa explică (pentru Anne2001Love):

Iti multumesc si tie foarte mult. Mi-ai fost de mare ajutor. happy

| Marihonaa explică (pentru Anne2001Love):

Felicitari! Si iti multumesc pentru marele ajutor! Ai primit fundita, si chiar mi-ai fost de ajutor fiindca am reusit sa il dresez.Acum nu mai are nevoie de lant. happy

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Da,sigur ca poti, dar cu rabdare.
Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni),mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso,ciobanescul malinois, shar-pei, rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc)

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit, ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)
4. Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas
mai tarziu culcat si alte trucuri.
Uite ce te poate face sa intelegi mai bine:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
http://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
Fiindca al tau nu e dresat va trebui sa incepi cu predresajul, cu toate ca al tau nu mai e pui.

p.s. scuze daca in articolul de mai sus se spune ceva de pui, nu conteaza, eu l-am scris pentru pui, dar se potriveste oricarui caine adult sau pui.

| Marihonaa explică (pentru RedNose):

Iti multumesc din inima happy :* Doar ca e problema. Eu il tin in lant fiindca e foarte rau si sare pe oamnei sa ii muste. Dar seara cand e liniste il las dezlegat. Si inca odata multumesc foarte mult happy

| RedNose a răspuns (pentru Marihonaa):

Cu placere!