| AuricaMircica155 a întrebat:

Buna seara.
Am un motan, nu a fost deparazitat intern pana acum 2 zile.
Inainte sa il deparazitez mieuna, facea urat. Acum e linistit si sta cuminte.
Oare facea asa ca nu era deparazitat?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sigur ca da, il durea si incerca sa-ti spuna, poate ca avea viermisori si il rodeau peste tot, in stomac, pe intestine...acum s-au dus toti.
Supravegheaza-l atent cateva zile,spala-te bine pe maini dupa ce il atingi si respecta-i programul de deparazitare,interna si externa,exact cum iti recomanda veterinarul.
Pe urma,suntem in ianuarie,e perioada de calduri a pisicilor,ianuarie si august,de obicei,posibil sa fie in calduri si deparazitarea l-a adus cumva cu picioarele pe pamant,desi n-o sa-si revina curand, motanii devin agitati cand simt in apropiere o pisica in calduri.
Cat timp mananca, bea apa, are nasul rece si isi linge labuta sa fii sigur ca e bine, ok?

| Brizbriz a răspuns:

Isi iubea parazitii si mieuna dupa ei big grin

nu exista deparazitant care sa nu fie neplacut pentru "victima"
cred ca a mirosit deparazitantul si nu i-a placut, insa acum se simte bine si de aia ai chinuit saracul pisoi, ca sa scape de paraziti (lucru bun pentru el)

am vazut catea care a facut ORICE sa nu primeasca injectie, si a reusit sa i-o faca, cu chiu si vai, ei bine, a doua zi cand a venit veterinarul sa ii faca a doua injectie, s-a urcat singura pe masa si nu a miscat un singur muschi cat i-a facut injectia, pentru ca dupa injectie s-a simtit MUUULT MAI BINE (iar noi muream de mila, ca era batrana si o iubeam SERIOS toti)

| aditimus a răspuns:

Poate avea ceva paraziti si il deranja.

https://www.youtube.com/watch?v=36lUCA06ySg