| Seitan_David_1996 a întrebat:

Bună seara. Câinele meu a fost muscat de un alt caine acum 7 zile. După doua ore,a venit doctorul și îi administrează antibiotice zilnic, însă el nu mănâncă absolut nimic de joi și bea doar apa.Este extraordinar de apatic și nu vrea sa stea nici în picioare, din coada nu da absolut deloc.Sunt disperata, va rog ce sa fac?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca ai îndoieli în privința eficienţei tratamentului, vorbește cu medicul. S-ar putea ca starea lui apatică să fie tocmai din cauza antibioticelor.
Nu știu cât de tare a fost mușcat, dacă are plăgi deschise, dar câinele trebuia să își revină, cât de cât. Roagă veterinarul să-i dea vitamine, pentru stimularea poftei de mâncare. Injecțiile cu antibiotice sunt dureroase, ar fi bine să-i (și) masezi zona, după fiecare injecție. Era timpul să termine cu ele, fiindcă antibioticele se adminstrează timp de 5 zile consecutiv. Și cere-i să-i ia temperatura. Încearcă să-i dai din mână, carne de pui, de vită (nu-i da oase!). Sper să fie bine. Sănătate multă cățelușului tău.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Exista injectii cu vitamine si glucoza, poate sa nu manance 21 zile si sa stea pe perfuzii. nu e problema o sa isi refaca starea de spirit si o sa inceapa sa manace. nu iti mai face probleme. totul o sa fie bine