| ohkay a întrebat:

Bună seara TPU! Am două broscuțe țestoase, nu știu ce rasă sunt. voi pune o poză ca să îmi puteți spune dacă știți. Problema este că nu mai prea mănâncă (apa este bună, nu este rece deloc dar nici fierbinte) înainte cum le dădeam ceva, se grăbeau să mănânce iar acum... nimic. Știind rasa lor le pot da și altceva de mâncare înafară de cea obișnuită cumpărată, sau carne crudă. (astăzi le-am dat carne crudă tăiată în bucăți foarte mici).
Aceste sunt broscuțele http://oi66.tinypic.com/33auh7a.jpg

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Ai putea sa te duci la un medic veterinar, sau la un pet shop pentru a confirma rasa, si eventual poate sa iti spuna si un meniu mai diversificat de hrana. Iar in legatura cu problema ca nu mananca, broscutele hiberneaza pe perioada iernii, sau cand temperatura scade.

| Gameru25 a răspuns:

Poate fi o boala de nutritie cauzata fie de lipsa unor vitamine (A, C) sau hipervitaminoza (prea multe vitamine).

Daca prezinta pleoapele umflate, apatie si lipsa poftei de mancare, cel mai probabil sufera de un deficit de vitamina A, o afectiune intalnita intre exemplarele tinere. Se poate suplini aceasta lipsa prin administrarea timp de 2-3 saptamani, a vitaminei A in dozaj de 40 U.I.

Totodata, in cazul in care broscuta a intrat in hibernare (proces ce ar trebui pregatit cu 30 de zile in avans), aveti grija ca temperatura din acvariu sa nu depaseasca 8-10 grade Celsius. In cazul in care nu s-a redus temperatura treptat, ci s-a redus dintr-o data, broasca intra in pseudohibernare. Aceasta stare se caracterizeaza prin lipsa poftei de mancare, apatie si aparitia inanitiei, murind de foame in cele mai grave cazuri.

Va sfatuiesc sa consultati un medic veterinar pentru stabilirea exacta a cauzelor pentru care broscuta dvs. nu mai mananca.

Numai bine