| Theea11 a întrebat:

Buna seara TPU,am o mica problema, am 15 ani, 2 pisici(fata si baiat), fata are un an si cateva luni iar baiatul in jur de 6 luni.
Acum o zi am chemat pe cineva sa administreze pisicilor mei vaccinul acela care se face odata la cateva luni(pentru pisica cea mare era al 3 lea,pentru cel mic era primul),de asemenea am cerut ca celei mari sa ii faca si un tratament pentru ca nu se simțea deloc bine.Din neatenție,veterinarul a facut vaccin si tratament amândurora dintre pisicei.Cea mare se simte din ce in ce mai bine, insa cel mic de cel putin 24 de ore este slabit,tremura,zace,buc are putere,isi tine ochisorii întredeschisi si vrea sa fie lasat in pace,mananca in schimb doar daca ii dai,isi face treburile doar daca il ridici si il pui la lădița.
Ce ma îngrijorează este faptul ca acel tratament i-a facut rau,pentru ca inițial,v-am spus,era stabilit sa ii facem doar pisicii mai mari.
Va rog spuneti-mi daca trebuie sa ma îngrijorez sau sa am rabdare cu el, sa ii las liniste sperând ca poate-poate iti va reveni..sunt foarte îngrijorată si ma doare sufletul sa il vad asa, astazi am contactat si veterinarul si astept insa un mesaj.

Răspuns Câştigător
| sanduanna2005 a răspuns:

Stiu ca esti ingrijorata pentru ca iti inteleg sentimentul. Mai intai ar trebui sa astepti sa iti raspunda doctorul veterinar pe care l-ai contactat, iar daca raspunsul nu ii va fi benefic, va trebui sa il duci din nou la alt veterinar pentru ca eu nu as mai avea incredere in acel veterinar care a facut asta. Nu cred ca va trebui sa il lasi pur si simplu pentru ca nu cred ca isi va reveni. Sper sa se faca bine. Stiu ca raspunsul meu nu este prea benefic dar iti doresc toate cele bune!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil să fie o reacție adversă la vaccin, dar chiar și așa ar fi bine să-l duci la veterinar, dacă nu își revine până mâine dimineață. Ce scrie în carnetul de sănătate, care e data expirării vaccinului? Verifică, vezi ce scrie, veterinarul trebuie să-ți fi lipit niște etichetete în carnet. Nu o să îți dea mesaj, tu trebuie să insiști, să-l cauți (personal), fiindcă el nu are doar grija ta. Iei pisicul bolnav în brațe și-i spui să-l vindece.
Vaccinul se administrează doar unui animal perfect sănătos, nu unui animal care prezintă stări de rău. Întâi de toate, pisicul cel mare trebuia tratat, deparazitat intern, apoi dus la vaccin. Nu invers. Chiar și cel mic trebuia deparazitat intern cu o săptămână înainte de vaccin! În această ordine...