| MilkWithCereals a întrebat:

Ieri, dimineata, am primit de la vecina mea un pui de catel. Era sanatos, vioi, jucaus, nu avea nimic. Azi-noapte a dormit afara, in curte, la cererea unui membru din familie.:-s Si azi dimineata nu se simtea bine, tremura, am chemat veterinarul si i-a pus fier rosu pe nas (pentru cresterea imunitatii) si saptamana viitoare a spus ca ii va face vaccin. Problema este ca nu vrea sa manance absolut nimic, i-am dat lapte cald si a baut, dar prea putin. I-am facut un culcus in casa, la caldura, si cum l-am pus asa a ramas, nu si-a schimbat pozitia. Imi fac griji pentru el, daca ati putea sa-mi dati un sfat, ce i-as putea face mai mult. sau un site mai bun despre animale, as aprecia foarte mult. Cel mai bun raspuns primeste funda. Orice sfat si tratament bun i-ar fi de ajutor.
*Ca si varsta, nu stiu exact cat are. aproximativ 2-3 luni.* Multumesc! :3

7 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Pai daca a venit veterinarul, cred ca a dat suficiente informații părinților tai.
Asa e romanu' trebuie sa isi rupă gâtul vreo 3 înainte sa repare ceva.
Asa sa întâmplat si cu cutu' tau,a trebuit sa i-l lase afara sa înghețe de frig ca dupa aia sa aibă bani sa dea la veterinar,ce lume proasta...
Nu ai ce sa ii faci,daca era ceva de facut, făcea veterinarul.
Poti pune o sticla de apa calda lângă el, o sa i-l încălzească si pune niște carnita ( pui, vita) la fiert si tai-o bucatele si da-i-o, o sa o mestice ai sa vezi.

| MilkWithCereals explică (pentru Laura927):

I-am facut masaj, acum se simte putin mai bine. Evident nu a facut cu intentie, cine ar fi vrut sa se imbolnaveasca.-.- Eu nu am fost de acord sa-l lase sa doarma afara, era de asteptat sa se intample asta.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, probabil, sarmanul tau catel, el fiind prea mic o fi inghetat. Nu trebuia sa il iei asa de micut, el nu rezista fara caldura mamei lui. Ai face bine si l-am asa usor pe tot corpul, sa ii pui sangele in functiune, si muschii picioarelor.

| MilkWithCereals explică (pentru Daalalifnuunalif):

I-am facut masaj ieri, acum din fericire se simte putin mai bine. Dar nu ma voi baza pe asta, o sa-l tin din scurt.; o3

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru MilkWithCereals):

Foarte bine, se vede ca masajul ilm pune in functiune pe parcurs. Trebuie timp si rabdare. Poti sa-i canti, sa simta ca-l iubesti.

| DenissaRoxana a răspuns:

Bhna. Cateii nu se scot din casa pana nu termina schema de vaccinuri. In aceasta perioada, neavand vaccinurile specifice poate sa se imbolnaveasca.
Fiind si frig afara este normal..lasa-l in casa la caldura (nu il mai scoate afara deloc, nici sa isi fac nevoile...cumpara-i covorase absolbante de la petshop). Tebuie sa il eparaziteze mai intai si apoi vaccinat. Da-i calciu (la recomandarea veterinarului care l-a vazut).

| Daniela00420034443 a răspuns:

Si mie mi s-a intimplat asa ceva! Aceasta e pentru ca ii era frig..era prea micut, ii era nevoie de mama lui (ca sa suga lapte)El nu se misca, deoare ce nu mai avea puteri, ii era prea frig! El a racit, dar stii sper ca cei mici mor de la febra...