| lovepusheen a întrebat:

Buna TPU :3! Deci: am un bichon maltez care de fiecare data cand intra cineva strain in casa latra si musca destul de rau. :s Si chiar pe strada daca cineva vrea sa l mangaie il musca.Are aproape 2 ani.Nu l am batut niciodata insa daca ridic mana la el si il cert maraie si e in stare sa ma muste si pe mine.Ce sa fac? Ajutor!

Răspuns Câştigător
| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Ma uit mereu la Cesar si cainii, este o emisiune pe National Geographic, si exact acelasi lucru facea si un caine din emisiune. Totul depinde de tine, sa fi extrem de calma si foarte ferma. Cainele daca-ti simte teama si frica va reactiona cum ai descris. De fiecare data cad latra si musca pe cineva cearta-l fara frica, trimite-l intr-o parte din camera, ca sa inteleaga ca nu face bine, ca o pedeapsa...dar totul cu fermitate si fara frica. Pana la urma tu esti stapana si trebuie sa asculte de tine. Cand iesi cu el pe strada cu lesa, nu-l lasa sa stea in fata ta, ci in spatele tau, sa te urmeze pentru ca daca il lasi sa mearga in fata ta, asta inseamna ca nu te considera stapanul lui ci invers. Iti trebuie mult calm si fermitate. Se va dezobisnui. Mult mult succes!

2 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

Iti zic un lucru eu am un pitbul care are acum 1 an si 2 luni si tot omorea puii de gaina de la mine intr-o zi l-am prins cu unu in gura atunci l-am batut zdravan.Mie niciodata no marait un caine trebuie sa stie de frica stapanului si daca vezi ca maraie dai peste bot da tare si vezi ca o sa-i fie frica sa mai maraie catre tine.happy
Sall!
Bafta!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

laughing Problema asta o are si o prietena laughing.Ea are un bichon maltese si cand ma duc s-o vizitez tot incepe sa latre(puternic)Cred ca asa e rasa lor.Catelul se da in s[ectacol pentru a impresiona oaspetii si sa ii faca sa se simte bine la ei, dar asa isi intampina ei prieteni(cateii)iar pentru noi asta e enervat.Din nefericire asa este rasa lor.Colega mea (cea cu bichon-ul) nu ii poate face nimic si daca ridica mana la el(ca sa-l calmeze nu sa il bata)maraie si are o privire(...)in fine ea il calmeaza cu o jucarie de plus(este tot un caine de juc.)si incepe sa se joace cu el.Dar bineinteles ca dupa ce se joaca o ia de la capat si latra.Ai 5 variante de ales...:
a)Il duci la un specialist/veteinar ca sa vada ce are
b)Iti iei un manual cu dresaje si astea de ex Cum sa iti faci cainele sa numai latre sau mai stiu eu...
c)Te uiti pe net despre aceasta problema.
d)Joaca-te cu el si ocupai timpul:
-iesi cu el afara
-joaca-te in curte/parc cu el
-cumpara-i o jucarie si joacate cu el(cu juc. de plus)
-dai o jucarie preferata de a lui
-sau cand vine cineva la tine in vizita si maraie du-l in baie si inchidel sau intr-o camera si inchidel pana pleaca oaspetele sau inchidel in curte(daca ai)
e)da-l si iatil altul stiu ff naspa sa te desparti de un catelus de-al tau dar ma rog alege ce vrei
Funda pls?