| Alexandra893 a întrebat:

Buna seara,
Vreau sa imi iau o pereche de perusi dar am cateva probleme:
1. Temperatura: Incalzirea se face cu ajutorul unei sobe, deoarece o perioada voi locui la bunici, iar problema va fi scaderea temperaturii pe timpul noptii (de la 22 de grade celsius, seara, la minima temperaturii de 9 grade celsius, dimineata, cand ma trezesc). Eu am vazut ceva cum ca perusii rezista la temperaturi cupinse intre 8-25 de grade celsius, dar se inbolnavesc pe la -5 grade celsius... Oricum voi lua 2 perusi si un cort de plus in care vor dormi noaptea.
2. Fumul produs de incalzirea cu lemne, este nociv pentru ei, dar voi incerca sa ii tin departe atunci cand focul va fi facut, deoarece dupa nu va mai fi o problema.
3.Transportul: II voi putea tine intr-o cutie cu o paturica inauntru, si cu gauri pentru aer?
4.Petshop sau crescator: De unde credeti ca ar tebui sa ii adopt, de la un crescator sau de la petshop (eu ma gandeam la crescator, deoarece sunt pui, sanatosi si posibil dresati deja.)
Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

1.Daca ii tii intr-o camera cu caldura (dar nu prea mare) si ii feresti de geamuri si alte locuri din casa unde este mai frig va fi bine.Perusii nu vor sta in acel cort de care zici sub nici o forma, vor zbura de colo colo si se vor lovi negresit.
2.Este bine sa ai grija ca perusii sa nu zboare deasupra sobei sau pe soba, si nici sa nu roada lemnele de foc care pot fi toxice.
3.Asa cum am mai spus, perusii sunt niste pasari.Nu pot sta locului intr-o cutie, iar patura nu face decat sa le ia din spatiu si sa ii sufoce.Iti recomand sa ii tii in colivie.
4.Acum depinde de conditii. Daca magazinul de animale este curat, ingrijit,daca animalele sunt in conditii bune,daca au tot ce le trebuie si animalele chiar par fericite,este ok sa cumperi de acolo, dar am vazut si cazuri in care magazinul era cat de cat curat, la prima impresie, dar in custile animalelor era mizerie, nu aveau mancare, apa, custile papagalilor erau inghesuite si nefavorabile.Sa nu iti inchipui ca la crescatori este totul roz, de asemenea, si la ei sunt situatii in care animalele sunt tratate oribil. Dupa cum am spus, suntssi magazine de animale bune, daca gasesti unul bun, poti sa cumperi de acolo. Daca nu iti place ce vezi, ia de la un crescator, dar daca nici acolo nu vezi ceva bun iti recomand sa astepti. Daca nu ai rabdare si cumperi un perusel bolnav, poate muri sad.

| kitykity a răspuns:

1. Sa ai mare grija de ei, sa stii ca am si eu doi.
2. Sa-i ti cat mai departe cu putinta.
3. Da, dar nu poti cu colivie cu tot?
4. Da, mai bine de la un crescator, poti avea incredere in el.