| geopopiku a întrebat:

Buna searea.Am si eu un rottweiler in varsta de 4 ani.Am inteles ca la o anumita varsta (parca pe la 7 ani) o sa turbeze si trebuie eutanasiat.Cica ar fi ceva genetic.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Aceasta vorba este doar un mit, la fel si chestia ca dobermanului ii creste creierul si nu mai are loc in craniu si trebuie eutanasiat... Cainele il ai asa cum l-ai educat de mic.
Sa-ti traiasca!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o rasa mai complicata si nu se recomanda sa ai primul caine un rottweiler.
In general stiu ca turbeaza de la 10+ ani, ca imbatranesc si sunt mai violenti pot sa atace stapanul. Daca se comporta ciudat la o varsta frageda, inseamna ca a luat boala de undeva. Ceva de genul si la pitbull.

| Cupcakestar a răspuns:

Nu este adevarat! Un var de-al meu a avut un rottweiler si nu a turbat si nu s-a comportat in niciun fel'ciudat', doar ca asa sunt ei un pic mai agresivi!
Sunt caini de paza(nu te bataie asa cum spune lumea)!

| Wo0W a răspuns:

Partea cu turbarea nu are ce cauta aici. Turbarea este o boala infectioasa.

| Ancutza2000Anca a răspuns:

Nu nu e adevarat.

| sKylLedX a răspuns:

Daca este femela nu, la masculi am inteles ca le creste creierul mai mult ca, cutia craniana si o sa innebuneasca/turbeze.