| Condratt a întrebat:

stau la tara, acum 10 minute mi-am gasit pisica aproape lesinata, abia respira, are spume la gura, ce imi recomandati sa fac? Cel mai apropiat veterinar e la 2 ore! Va roog.

46 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Este posibil sa fie otravita, dai putin lapte.
Si totusi chiar daca e la 2 ore distanta veterinarul numai trebuia sa pierzi niciun minut scriindu-ne! Du-o repede sau suna veterinarul.
Mult Succes!

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

A ajuns veterinarul la mine, i-a facut 2 injectii si si-a mai revenit, i-am dat niste lapte fiert, putin caldut inante sa ajunga veterinarul, a spus ca daca nu isi revine in 2-3 ore o sa moara!sad

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Pff, imi pare rau ca nu pot sa ajut.
La ce ora ai gasit-o in halul acela? Si cum se simte acum?
Las-o sa se odihneasca in pat sau pe o perina, si acoper-o cu o paturica.Lapte sa nu-i mai dai.

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

La 14. 00 si la 15. 00 a ajuns veterinarul!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Pffu, va trebui sa astepti si sa speram sa fie totul bine!

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

Si eu sper acelasi lucru, o sa va tin la curent!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Chiar te rog

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Stii daca doresti sa te razbuni pe vecin te-as putea indruma catre cine sa soliciti ajutor. A intrat politia animalelor in vigoare sau poti apela la centrul de animale din localitatea ta.

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

Asa m-am gandit si eu, sa i-au legatura cu autoritatile aferente!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Ar trebui sa actionezi cat mai repede, sa suni astazi.Cum se mai simte?

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

E mai bine, mai vioaie, doctoul i-a luat o proba de sange!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Ma bucur happy
Dupa ce isi va reveni complet va trebui sa faci ceva, eu nu as mai avea incredere sa o las sa se duca prin sat.

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

Acum 5 minute a vomitat si pare mai bine!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Saracuta sad sa nu-i dai sa manance nimic deocamdata happy

| Condratt explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ok, uite acum chiar se ridica pe picioarele ei si toarce!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Condratt):

Pff ma bucur foarte mult crying!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Cum e pisica? happy

| Raraa a răspuns:

Este important sa recunoasteti cat mai precoce semnele otravirii. Paleta de toxice fiind atat de vasta si semnele si simptomele otravirii variaza foarte mult, depinzand de tipul substantei otravitoare. Totusi cele mai comune semne ale otravirii sunt:

- Voma
- Diareea
- Salivatie abundenta (chiar cu spuma)
- Anorexia
- Letargia
- Convulsii
- Durere
- Ameteala
- Iritatie a pielii sau a gurii
- Coma
Daca are aceste simptome, inseamna ca este otravita.De asemenea daca poti sa o misti, vezi daca are urme de diferite substante pe Corp.

| Condratt explică (pentru Raraa):

Nu avea urme de substante pe ea insa vecinul meu a amenintam ca o omoara sad! cred ca el afacut-o.

| Raraa a răspuns:

Daca i-a facut injecti o sa se face bine.Stai linistit ca isi va reveni. Ce vecin fara inima poti sa ai!crying

| Condratt explică (pentru Raraa):

Da, pur si simplu pentru ca acum cateva luni a trecut prin curtea lui!sad

| Raraa a răspuns:

Ce bine imi pare pentru tine. Ti-am spus ca se va face bine.:* (A, da cu toata agitatia asta am uitat sa te intreb ce rasa e?).

| Condratt explică (pentru Raraa):

Nu e de rasa...cineva a parasit-o cand era micuta si am gasit-o!

| Raraa a răspuns (pentru Condratt):

Sa sti ca ai o inima mare, nu multi fac asemenea gesturi altruiste in ziua de azi.love struck

| Condratt explică (pentru Raraa):

Multumesc, m-am atasat atat de mult de ea incat e un membru al familiei noastre, mi-a adus astazi veterinarul rezultatul analizelor si fusese oravita!sad

| drhotzu a răspuns:

Repede la farmacie veterinara, si dupa repede la veterinar! a fost otravita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca a mancat mancare care avea otrava, toarna-i lapte dulce pe gat(vorbesc serios).

| Condratt explică (pentru anonim_4396):

Si-a revenit din fericire, multumesc oricum!

| rousz a răspuns:

Nimic... poate a fost otravitawinking

| ir3al a răspuns:

Hey, cum se mai simnte pisicuta?sad

| Condratt explică (pentru ir3al):

Si-a revenit destul de mult, mananca, e vioaie, toarce, astazi o sa vina iar veterinarul si imi aduce si probele de sange!

| 7Mary7 a răspuns:

Inafara de a o duce la veterinar cat mai repede, nu cred ca ai ce sa ii faci! Dar din descriere nu stiu daca mai are mult de trait; saraca, imi pare rau pentru ea! crying

| Lia09 a răspuns:

Poate a fost otravita. Incearca sa-i dai niste lapte (sa fie cat de cat caldut). Ai grija sa fie fiert!
Cel mai bine ar fi totusi s-o duci la veterinar, daca rezista.

| Lia09 a răspuns:

Eu i-am dat pisicii mele cand a fost otravita si si-a revenit! happy

| oanabuysomeweed a răspuns:

DU-o la veterinar. sad Incearca sa-i dai de mancare. Pisicul meu a fost calcat de masina si a supravietuit.Succes! happy

| oanabuysomeweed a răspuns:

Cum se mai smte acum? happy E mai bine?

| Condratt explică:

Multumesc mult, am sunat la veterinar, in jumatate de ora ajunge, a gustat putin lapte si sper sa nu moara!crying

| Condratt explică:

Nu prezinta urme de agresiune, nu este ranita, a gustat putin lapte si parca e mai bine, am un vecin care m-a amenintat ca mi-o omoara de acum 7-8 luni cand pur si simplu i-a traversat curtea!

| Condratt explică:

Sper sa am noroc pana la capat, veterinarul era la altcineva ma aproape!

| 1PtToti a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa iti dau, imi pare rau sad Singura chestie la care ma pot gandi e ca poate a mancat ceva otravit. Eu stiu ca in cazurile de otravire, chiar si veterinarii recomanda sa le dai sa bea lapte (pe langa alte medicamente de-ale lor)... deci daca cumva pisica ta ajunge in starea in care poate sa manance/bea ceva, probabil ar fi bine sa ii dai lapte (obisnuit, de vaca). De asemenea, ai incercat sa o examinezi cat de cat? Sa nu aiba rani, muscaturi sau asa ceva.

| Maria_Olivia_1994 a răspuns:

Este otravita. dai lapte

| cristi2288 a răspuns:

Daca are spume la gura te sfatuiesc sa scapi rapid de ea....ingroapo undeva.nu fac misto.

| Condratt explică (pentru cristi2288):

Presupun ca te referi la turbare!

| cristi2288 a răspuns (pentru Condratt):

Nu neaparat. daca are spume la gura poate fi si de la otravire...care in cazul de fata ar murii pana ar ajunge la un veterinar. cel mai bine este sa ii curme suferinta... sper ca am fost de ajutor

| iusty11 a răspuns:

Pai... mi-e mi s-a intamplat la fel cu cainele, numai k mi. a facut de mai multe ori asa, si l.am lasat asa si si. a revenit sg...