| DutuAI2004 a întrebat:

Azi dimineata mi-am gasit unul dintre pisici cam ametit si avea ceva la botic apoi a vomitat si a inceput sa zaca undeva la soare si respira foarte repede cu gura larg deschisa. Dupa o ora al doilea pisoi a facut la fel. I-am dus la umbra, au mai zacut acolo si acum par ok. Acum dorm (sper) dar imi este frica sa nu se intample ceva (poate sunt otraviti sau ceva), dar eu stau la tara si nu am acces la un medic veterinar. Ce sa fac? Sa le las asa? Credrti ca o sa fie bine?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Remediu dublu pentru pisici (si in caz de otrvire, si pentru caldura):
Pune-le, la umbra, cate o farfurie de lapte racoroasa in loc de apa.
Daca se poate, laptele sa fie fiert si racit.

Laptele le place pisicilor si e un excelent antidot in cazul micilor intoxicari (la intoxicari puternice nu prea mai ajuta nimic).

| DutuAI2004 explică (pentru Bula):

Sa stii ca i-am pus la umbra si le-am dat niste lapte rece (fiert). Unul dintre ei e bine, dar celalalt nu a mai plecat de unde l-am lasat (se misca, dar nu a mai parasit zona, a baut niste lapte si s-a culcat; ultima oara cand m-am dus la el era treaz, ba chiar a si vrut sa manance! Sincer, cel care nu a plecat de acolo a zacut mult mai mult timp in soare pe o caldura foarte mare, eu am crezut ca e pe moarte.) Chiar daca raspunsul tau nu prea mai este valabil acum, ma bucur sa am confirmarea ca am facut ce trebuie.

| Rotnam03 a răspuns (pentru DutuAI2004):

Cauta nr. unui veterinar pe net si suna-l. Ti-ar putea da sfaturi utile.
Ele probabil stau la soare pentru. ca au febra si incearca sa se incalzeasca. Dar totusi vorbeste cu un doctor ca sa nu apara complicatii. Ar fi bine totusi daca le-ar si vedea. Nu te panica.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta si multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Alex22q a răspuns:

Salut, nu ai de ce sa iti faci griji, totul se intampla din cauza temperaturii si poate pentru ca au mancat ceva care nu le-a prins atat de bine in stomacul lor. Daca ar fi fost otraviti, Doamne Fereste, cel mai probabil ar fi facut spume la gura, si in orice caz ar fi murit destul de repede. Nu iti mai facea atata griji, asigura-te ca pisicutii tai au o alimentatie cat mai sanatoasa si ca sunt hidratati, pentru ca este o vreme caniculara. O zi buna!