| Leili a întrebat:

Sunt putin ingrijorata in legatura cu pisica care mi-a fatat recent si as vrea sa aud parerile voastre inainte de a consulta un veterinar. Aceasta a fatat joi seara inspre vineri. Nasterea a decurs foarte bine. Ii ingrijeste bine, sta aproape doar cu ei, ii hraneste cum trebuie... Ideea e ca este prima ei fatare si acum am observat ca mai sangereaza uneori. Nu mult, dar pe asternut sunt doua pete mici de sange (asternutul a fost schimbat dupa nastere). Vreau sa stiu doar daca este normal sa sangereze o perioada dupa nastere sau daca e normal la femelele primipare. Ar trebui sa imi fac griji?

3 răspunsuri:
| amenintareamaimutei a răspuns:

Aici depinde de fiecare pisică. Pot exista pisici care să sângereze doar după fătare sau sunt pisici care sângerează și după mai multe zile. În cazul acesta este perfect normal însă dacă a trecut mai mult de o săptămână și încă sângerează, ar trebui să o duci la veterinar. Sper că te-am ajutat?

| Leili explică (pentru amenintareamaimutei):

Multumesc mult! Pot spune ca sunt mai linistita.

| amenintareamaimutei a răspuns (pentru Leili):

Nu ai pentru ce >~