| LiliMusca a întrebat:

1) As vrea sa îmi iau un câine. Ce rase îmi recomandați? Stau la casa, nu e nici prea mare nici prea mica si am o gradina destul de mare. As vrea sa il țin in casa, a da, si vreau sa fie de mărime medie sau mare.
2) Cum sa o conving pe mama sa ma lăsa sa il țin in casa? Apropo, nu mai am nici un animal de companie.
3) Cu ce o sa il hrănesc?
4) Cat de des sa -l scot afara si cat timp?
5) Unde o sa își facă nevoile?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Sader a răspuns:

1) Cauta tu pe internet rase, nu avem noi de unde sa stim ce caini iti plac tie
2)Asta e problema ta, dar decat sa iti iei un caine si sa il ti afara atunci mai bine nu iti iei.
3) Cu mancare de caini pedigree, o sa iti recomande veterinarul ce fel de mancare sa ii dau si ce cantitate in functie de varsta/marime.
4) Daca ai curte inchisa si nu poate iesi din curte sa se piarda atunci poti lasa usa deschisa mereu cand esti acasa si merge el sa isi faca nevoile. Daca nu, iti recomand sa il scoti de minim 3ori pe zi daca vrei sa nu faca in casa.
5) Afara daca il scoti de cate ori trebuie, daca face in casa il duci si ii areti ce a facut iar apoi il certi (NU IL LOVESTI/BATI). Cand se cere afara sau face ceva bine/executa o comanda gen sezi ii poti da o mica recompensa(sunt borcane cu niste biscuiti mici pe post de recompense).
Sa nu ii dai oase sau mancare de a oamenilor deoarece i se pot bloca in stomac sau face bubite.