| NOsay a întrebat:

1)ce rasa de caini va place & imi recomandati?
stau intr-un apartament deci caini mici va rog.

2)care sunt lucrurile necesare pentru cresterea sa?

3) cate vaccinuri trebuie facute si cat costa

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Bianca555 a răspuns:

1) Bichon(are un temperament jucaus si energic ese foarte dragalas are un par cret si pufos ce nu trebuie pieptanat prea mult si naparleste moderat)
sau
King charles spaniel (este un catel nobil elegant usor de intretinut si naparlirea acestuia este moderata

2)-Pat
-Jucari
-Lesa
-Zgarda si/sau ham
-Sampon(special pentru catei)
- Bol de mancare si apa
-O perie si un piaptan

3)6 saptamani: vaccin impotriva parvovirozei
8 saptamani: vaccin polivalent (tetravalent)
12 saptamani: vaccin polivalent (hexavalent)
14-15 saptamani: vaccin impotriva coronavirozei
6 luni: vaccin antirabic

10 răspunsuri:
| VesnicRatacitore a răspuns:

Poti sa gasesti un pui de maidanez, sunt dragalasi si apreciaza mult mai mult iuberea ta. crede-ma

| RedNose a răspuns:

1.Bichon(maltez,havanez,frise,de care iti place), yorkshire terrier sau pechinez(nu e foarte pretentios in comparatie cu celelalte 2 rase).

2.Alimentatie:
Hrana superpremium/premium(superpremium: acasa,orijen,royal,belcando,proplan etc,premium BOSCH,biomill etc,pedigree=cea mai proasta hrana pentru caini) + mancare gatita (orez cu legume si carne,supa cu legume si carne, etc.). Impreuna pentru o crestere cat mai frumoasa si armonioasa, daca nu ai timp de gatit poti sa-i dai doar boabe fiindca ii ofera tot ce are nevoie un caine (vitamine, minerale, etc.).
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi (e doar o idee, te orientezi dupa cum e si catelul

Mai tarziu, pe la 4 luni sa zic poti incepe dresajul cu el: nu-i voie(comanda asta ar trebui sa o stie de mic), culcat, sezi + alte trucuri.

3. Aproximativ 6 vaccinuri pana la 3 luni(te costa in jur de 150-200lei sau mai putin, depinde), pana atunci nu ai voie sa scoti catelul afara. Apoi din an in an un singur vaccin care costa in jur de 50-60lei.

Eu consider ca merita sa cresti un animal,chiar daca te costa intretinerea lui(cand e mic este exact ca un copil; pe tot parcursul vietii trebuie considerat un membru al familiei, cum tu ai nevoie asa are si el), iti va aduce satisfactie. Nu exista un alt prieten mai bun decat un animal, el nu te va mintii niciodata, nu te va trada si tot timpul va fi alaturi de tine cand vei fi trist si va incerca sa te bine dispuna.

| FeraruAndreea a răspuns:

Iati un bichon (de care vrei sunt mai multe tpuri difera doar marimea) sunt mici adorabili si se descurca de minune la bloc pentru crestere ai nevoie doar de mancare apa si un loc de dormit iar vaccinurile sunt 3 daca nu ma insel.

| Awesoman a răspuns:

Iti recomand sa iti iei un Yorkshire Terrier. De ce?

1) Yorkshire Terrier are un corp micut, dar puternic, cap gingas, ochi micuti si ageri, urechi in forma de V, spinare lunga si blanita in nuante de maro combinate cu gri si auriu.

Este micut, inteligent, cochet, indraznet si energic si cu toate acestea un excelent caine de paza, alertand intreaga familie atunci cand in apropiere se afla straini.

2) Hrana, pe care o poti cumpara la un pret ieftin de la un super-market, hiper-market. Jucarii, mingi, figurine din cauciuc, ca sa se joace.

3) Trebuie sa ii faci deparazitare interna si externa o data la 2-3 luni care costa in jur de 30 ron.
Primul vaccin vizeaza doua maladii importante - Parvoviroza canina si maladia Carre (jigodia), ambele fiind cele mai grave boli pe care le pot contacta cateii, costa in jur de 50 ron sa o faci.

Citeste mai mult despre vaccinuri aici http://animale.acasa.ro/......8331.html.

FUNDA?

| RedNose a răspuns (pentru Awesoman):

O mancare ieftina face rau cainilor, cum tie iti fac rau e-urilewinking

| Awesoman a răspuns (pentru RedNose):

Depinde ce inseamna ieftin pentru tine, si ce inseamna ieftin, pentru mine. big grin

| RedNose a răspuns (pentru Awesoman):

Ca sa vb strict pe subiect, din supermarket(carrefour, cora, kaufland etc) cel mai scump sortiment de hrana pentru caini este pediigree-ul(pretul e in jur de 120lei, sac de 15kg) care este cea mai proasta mancare, deci celelalte sub pretul la aceasta hrana sunt mai proaste. O hrana bune pentru caine la ingrendiente nu trebuie sa scrie "carne si derivate de origine animala". De ex pe Bosch, o mancare premium care e ok calitate/pret (un sac de 15 kg e cam 150lei) la ingrediente scrie "carne de pasăre, orz, porumb, făină de grâu, grâu, grăsimi animale, carne de miel...", iar la acana care se afla printre primele locuri pentru cea mai buna hrana uscata pentru caini scrie urm: "carne de pui, ovaz fiert, carne proaspata de pui, mazare, grasime de pui", dar un sac de 13 kg e in jur de 240lei.

| pinkdimond a răspuns:

Pai ti-ai putea lua un terier sau foxterier sau unul de buzunar.dar sa stii ca ar costa ceva mai mult dar daca chiar iti doresti mult sunt sigura ga ti se va parea fioarte usor si sa fiiu mereu spontan sa te gandesti ca intr-un final il vei avea si te vei bucura ca ai luat aceasta alegere.de exemplu eu pentru a-mi lua o british shorthair blue am renuntat la reviste pantofi ...si de obicei la cainii astia nu trebui sa le faci in continuu vaccinuri adica mai mult cand sunt mici tot felul iar mai apoi nu ai treaba

| XDabalyu a răspuns:

Sall eu iti recoman un sițu are o prietena de-a mea este o rasa pitica de culoare inchisa si are mai mult par dar nu te gandi la cine stie ce este o rasa de câine foarte frumos eu atata iti pot zice

| Bianca555 a răspuns (pentru XDabalyu):

Se scrie shih tzu si se pronunta sițu si nu este de culoare inchisa, culorile acestei rase pot varia, aceasta rasa este foarte frumoasa si foarte apreciata la concursurile de caini