| LuKhZa a întrebat:

Salut am o problema, am un catelus Beagle de 2 luni si cevaa,si este foarte obraznic.
Cand vreau sa ma joc cu el ma musca de maini si sare la fata sa ma muste, iar daca nu il bag in seama devine foarte agitat si incepe sa maraie..Inteleg ca este pui (tin sa mentionez ca il am doar de 3 zile) incerc sa vorbesc frumos cu el sa ii impun niste reguli, in nici un caz sa il lovesc. Vreau sa stiu daca este normal acest comportament.Multumesc si o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Este destul de normal.Asa fac cățelușii.Mai ales pana la vârsta de vreo 6 luni.
Pentru ca il ai de putin timp, el nu este obisnuit prea bine cu tine si nu stie ca nu are voie sa facă asa ceva.
Daca are doua luni si ceva ai putea sa faci asta:
Pentru ca are doar doua luni învață-l niste comenzi de baza adica: Sezi, asteapta
Si dupa ce face 4-5 luni poti sa ii inveti alte comenzi: Sari
Si pe la vârsta de 6-8 luni poti sa ii inveti si celalalte comenzi.

Cum sa il inveti? Simplu! Iti cumperi o carte de dresaj sau un CD. Poti sa te mai uiti si pe canalul de youtube Gabriel Cocu dar nu are multe videoclipuri asa ca mai bine iti iei si o carte de dresaj.Crezi ca nu vei reusi? Nu te teme, vei reusi.Toata lumea poate cat timp respecta cerintele si isi iubeste animalul.Il vei face un domn.Va fi foarte cuminte.

Sper ca te-am ajutat!
Succes cu câinele si dresajul acestuia!

Funda?winking

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

E foarte normal, mai ales dacă abia l-ai luat / primit.
Pui fiind, el încearcă să vadă cât de „rău" i se permite să fie, cât de mult poate să devină el „câinele ALFA" (șeful haitei). Nu trebuie să-i permiți nimic din toate astea, altfel te va desconsidera și nu o să te mai poți înțelege cu el în veci. Dacă nu pricepe de vorbă bună, un ziar împăturit „aplicat" cu blândețe peste nas o să-l lămurească rapid cine e șeful.
Nici eu nu sunt pentru violență, dar gândește-te că lupii își domolesc puii mușcându-i, așa că pentru el, un ziar e chiar nimica toată; dar e suficient cât să-l facă să simtă autoritatea cuiva.