| Wanker a întrebat:

Am 2 pisici acasa si amandoua sunt femele. Una a facut puii acum 1 luna si 3 saptamani iar cealalta a facut acum o luna. Ieri, pisica care a nascut prima si care avea 3 pui, a mers la puii ceilalti si a omorat unu. Mama pisici cand a vazut ca a omorat puiul l-a mancat. Cand am vazut puiul, am mers repede la puii primi nascuti si nu lipsea nici unu. De ce pisica a omorat puiul acelei pisici? Si-a vrut apara puii? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Anonima240 a răspuns:

In primul rand nu e bine sa tii doua pisici femele in apropiere una de alta.Probabil a fost un instinct, sau se simtea amenintata de cealalta pisica ori era geloasa pe puii ei.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi fiecare pui are un miros specific cand mama vede un intrus indiferent de ca e pui in omoara, eu cred ca puiul ala nu prea a fost al ei, doar infometata nu tipisicile nu?

| Wanker explică (pentru RAY):

De fapt, pisica s-a dus acolo unde cealalta pisica avea puii. A luat puiul si l-a dus langa poarta, dupa care l-a omorat. Amandoua pisici erau mame. Cand mamica si-a gasit puiul mort langa poarta si l-a mancat, stiu ca ele fac asta dar pe mine ma intereseaza daca cealalta mamica era rea sau a omorat puii pentru ai proteja pe ai ei

| RAY a răspuns (pentru Wanker):

In mod normal ea trebuie sa recunoasca puiul propiu si sa nul mance dar in natura cateodata isi manci propi pui ca alti sa nu til mance, nu poti spune era rea sau buna ele nu au ratiunea de a gandi logic ca noi ele urmeaza programari genetice atata tot

| AngelWhatt a răspuns:

Pai prima oara cand au facut pui pisicile mele Tara si Mara nu a fost ceva de genu tineam puii in acelasi loc si in total au fost 8 si puii sugeau de unde apucau nici acum nu stiu care este mama lor...dar de obicei pisicile isi mananca puii deoarece ele simt ca au o problema deci asta pentru ele este natural.sade cam trist dar e mai bine ca daca crestea cine stie ce problema aveahappy

| IubescAnimalele a răspuns:

Nu te speria! De multe ori pisicile isi mananca puii sad. Uneori chiar ii incurca intre ele, stiu un caz in care erau trei pisici, iar fiecare dintre ele avea cate 2 pui, adica 6 pui. Ei au fost dati sau au murit, asa ca au mai ramas numai 3 pui: doi de la o pisica, iar 1 de la alta. In schimb, pisoiasii sugeau de la ce pisica apucau, mamicile erau "la comun". Nu cred ca pisica care a omorat puiul a facut asta fiindca a vrut sa-si apere puii ei. Si eu am avut o pisica ce si-a mancat toti puii. E instinctul lor...