| Dedei a întrebat:

Am achizitionat un catel mai exact un Rottweiler acum are 4 luni la inceput a parut cuminte dar dupa, a inceput sa maraie si sa muste. Ce sa-i fac ca sa-i schimb comportamentul?

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Inainte sa iti cumperi sau sa adopti un caine, mai ales cu potential agresiv, trebuie sa stii macar cateva notiuni de psihologie canina.
Muscatul si rosul sunt comportamente firesti la aceasta varsta pentru ca i se schimba dintii si are nevoie sa roada.Insa,maraitul nu mai este firesc.Este un semn de dominanta.Depinde si ce fel de dominanta,adica in ce situatii maraie,la cine,si cine este stapanul pe care cainele il considera intr-adevar stapan(adica acea persoana sigura pe ea,calma si ferma,cu voce hotarata).
Sfat:cainele nu are voie sa cerseasca la masa,nu are voie sa stea la inaltimea celorlalti membrii ai familiei,nu are voie sa doarma in pat,nu are voie sa intre/iasa primul pe usa.
Cainii sunt animale de grup,care, traind in haita, au nevoie de o ierarhizare a membrilor "haitei" ai carei membrii sunt chiar membrii familiei adoptive, iar daca nimeni nu se va impune ca si "sef de haita", atunci cainele va prelua controlul.Cainele trebuie sa fie ultimul din ierahie, in consecinta, el trebuie sa manifeste supunere fata de toti membrii familiei.

| Dedei explică (pentru Anduta_1569):

Multumesc mi-ai dat niste sfaturi foarte bune!

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Uite un forum strict pentru aceasta rasa http://www.despre-rottweiler.ro/forum.php unde poti sa-ti spui problema si acolo sunt crescatori adevarati ce detin canise, cat si proprietari experimentati care iti vor raspunde.

Răspuns utilizator avertizat
| dragutzairina a răspuns:

Rottweiler ca si Pitbull-ul sunt niste rase foarte periculoase daca nu sunt dresate deci eu te sfatuiesc sa te duci cu el la dresaj pentru caini de rasa lui pentru ca se dreseaza mai greu mai ales daca este incapatanat!

| RedNose a răspuns (pentru dragutzairina):

Cu pitt-ul daca esti ferm si este corectat cand e nevoie e cainele perfect, nu are nevoie de mare dresaj, cu rott-ul mai greu.

| RockstarGms a răspuns:

Eu am un Rottweiler care are 6 ani.Trebuie sa te joci cu el si sa ii dai atentie cand e mic.