| anonim_4396 a întrebat:

Am achizitionat un rottwieller(asta acum 4 ani).El avea 1 an juma' can l-am luat.Nu era asa agresiv atunci,dar dupa ce a facut mama greseala de a-l castra,fara acordul meu, a devenit mult mai agresiv.Chiar prea agresiv(nu cu mine,cu strainii). Sare la orice om care se apropie de mine,sau care trece prin fata lui la o anumita distanta, sau daca cineva pune mana pe el.Inainte de castrare nu era deloc asa,un amic de al meu se juca cu el in casa si nu avea botnita si nici macar nu l-a marait.E posibil sa fie asa din cauza ca a fost castrat? Daca da, explicati-mi cum il afecteaza castrarea.Multumesc!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca are atat de mare legatura castrarea cu agresivitatea cat are legatura cu faptul ca nu te-ai ocupat de el si prin ocupat ma refer la socializare cu alti caini cat si cu persoane straine educatie, predresaj, dresaj, antrenamente.Nu poti lasa un copil in padure singur fara ajutor si sa te intrebi de ce se salbaticeste.Totusi, tu nu ai fi deloc putin suparat daca cineva ar taia o parte din corpul tau?
Ori il duci la un dresor care sa face exact ce vrei tu din catelul tau, ori mai bine renunti la el si il dai unei persoane care are exeprienta cu cainii.
Rottweilerul nu este un caine pentru oricine si poti avea surpirza daca nu o sa fie dresat sa sara ai un caine dominant care sa te maraie chiar si pe tine care o sa incerce sa iti spuna ca el e seful si ca el conduce.

| UnNumeOarecare234213 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca mai pot face ceva cu el...Are 6 ani jumate.Si dresat a fost ca l Am luat cand avea 2 ani, l am luat de la politia de frontiera dresat pentru paza si protectie, pre dresajul il avea si dresajul de diisciplina tot.Si am mai specificat ca el inainte de castrare nu era agresiv deloc cu alti oameni. Dupa castrare s a stricat.

| anonim_4396 explică (pentru UnNumeOarecare234213):

Ai iesit cu el vreodata din curte?

| UnNumeOarecare234213 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stau la apartament, logic ca am iesit

| anonim_4396 explică (pentru UnNumeOarecare234213):

Iti sugerez sa cumperi o botnita nu doar pentru ca poate sa iti sara din lesa, dar asa o sa il poti invata ca nu are rost sa maraie.Il pui pe asistent(un prieten) sa mangaie cainele si asa o sa se obisnuiasca.
Mai mult ca sigur a fost dresat acolo sa fie un caine agresiv, iar cand cineva se apropie de stapan sa sara sa il apere, a avut nevoie doar de un soc in cazul asta castrarea.

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns (pentru UnNumeOarecare234213):

Dupa parerea mea, nimic nu e imposibil, da mi add la facebook lazar Ionut-cristian. te pot ajuta, ....si sa stii ca nu are legatura faptul ca e castrat cu agresiivtatea.si a pierdut si mama lu idee de dresaj daca nu a mai facut nimic 4 ani...trebuie sa o iei de la capat, dupa parerea mea

| UnNumeOarecare234213 a răspuns (pentru anonim_4396):

Botnita are si i-o pun de cand l-am cumparat.Iar el sta doar la cateva persoane sa il mangaie(iubita mea, prietenul meu cel mai bun si mama).Dar ti-am mai zis, inainte de castrare nu era asa! Putea sa puna toata lumea mana pe el, nu sarea. Dupa ce l-am castrat(prin octombrie cand a facut2 ani)prin luna decembrie deja era agresiv :-s

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Nu este nicio problema ca l-a castrat si nu ai ce sa vorbesti cu veterinarul. daca cainele nu se simte rau (sa vomite, sa nu mamance etc...).
Eu iti recomand sa vorbesti cu un dresor... poate mai tarziu o sa fie agresiv si cu voi, daca nu i se corecteaza comportamentul.

| MymyBăă a răspuns:

Ca să spun așa,câinii,în special cei trecuți de un an,au așa-zișii „hormoni",și, în cazul tău, în organismul câinelui tău s-au petrecut anumite „efecte" negative datorită castrării, este și normal:am înțeles că mai nou s-a dat o lege cum că doar câinii care nu sunt de rasă trebuie castrati.
Nu intra în panică, vorbește cu veterinarul și el va rezolva situația.