| UnNumeOarecare234213 a întrebat:

Bună seara. Revin cu o problema destul de dificila.Am un rottwieller de 4 ani de zile. Atunci fiind minor, trebuia ca mama sa l înscrie la politie pe numele ei.El e un caine foarte agresiv, sare la toti oameni, daca se apropie la o distanta de cam 1, 2 metri. De alte animale nici nu mai spun.Eu, de 2 luni m am mutat, deoarece nu ma mai înțelegeam deloc cu mama. problema e ca, ultima data ne am certat asa de tare, in cat am decis sa plec, iar ea sa schimbe iala, butucul ca sa nu mai pot intra în casa.Acum, nu mai vrea sa mi dea câinele.Deci, ea e bătrână, sta la bloc, și cum câinele are aproape 60 de kg, nu il poate scoate afară, ca zboara în spatele lui. Deci, câinele ala, nu a mai ieșit afară de 2 luni de zile, sta si scheauna după mine. Toti vecinii din bloc se plâng de miros si gălăgie. Întrebarea mea este :ce as putea sa fac, ca sa mi l dea, avand in vedere ca am încercat sa vorbesc cu ea cât de frumos posibil, dar degeaba? As putea sa fac ceva cu ajutorul legii? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

3 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Pai poti sa te interesezi ce autoritati te pot ajuta. Nu stiu daca Politia ar putea ajuta. Merge incercat totusi. Daca vecinii mamei tale depun plangere la Politie sigur intervin! Sunt obligati. Asa cum intervin daca cineva da muzica la maximla 12 noaptea.
Si Protectia animalelor sigur te-ar ajuta! E vorba de un caine chinuit pana la urma.
Sau poti sa spargi usa happy Eventual te ajuta si vecinii. Nu cred ca i-ar deranja ideea.
In primul rand e vorba de caine. Si eu am si stiu cum e. Cainele ala sufera groaznic dupa tine. Trebuie sa faci tot ce-ti sta in putere sa-l salvezi. Chiar si cu forta.

| ridhimagupta a răspuns:

Cainele ala o sa faca blocaj renal din cauza ca nu e scos afara o sa il aveti pe constiinta

| Serban_Alexandru_1995 a răspuns:

Contacteaza http://www.politia-animale.ro/ explica situatia, ei stiu mai bine ce este de facut.