| zurghii a întrebat:

Salut,
Am un motanel de 1 an si vreo 7 luni, salvat dintr-un canal unde a fost abandonat.
De ce devine super agresiv daca stranut?
Gen daca ma apuca un stranut, daca ma aude imediat vine si se uita la mine ori de unde ar fi el. Apoi are o pozitie defensiva fata de mine pana la un moment dat cand stau linistit si citesc o carte sau ceva, sare pe mana, picior sau ce apuca si isi infige ghearele foarte dur, acum am pe o mana vreo 8 semne de gheare adanci in urma unui atac de juma de secunda. Dupa ce ma ataca, devine normal, sta sa-l mangai, cere mancare etc. Daca stranut iar o luam de la capat, si nu revine pana nu ma sare pe mine sa imi distruga mana... De ce face asta? Nu e castrat, sta si in apartament si la curte, cam 3 zile in apartament, 2 afara, la casa.
Si doar pe mine ma ataca daca stranut, deja is satul sa ajung la servici si sa am niste urme oribile pe mana.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E salbatic trebuie reeducat. Nu stie ce e viata la casa cu un om, se pot taia ghearele fara probleme

| Evolution a răspuns:

Probabil a ramas ceva traume din cauza unui sunet sau asa s-a obisnuit de prima data crezand ca probabil vrea sa te joci cu el si el percepe totul de la o joaca. Nu stiu sa iti spun, cred ca cineva care se ocupa de dresatul animalelor s-ar putea sa iti explice mai bine.
Poti sa cauti in orasul tau un veterinar sau ceva poate cineva se pricepe sa iti spuna si trebuie sa cauti sa il educi in alt mod si sa nu ii mai accepti sa sara la tine.

| minrest a răspuns:

Se sperie cand stranuti si cand tusesti. Si motanul meu se sperie. De ce tocmai cand stranuti tu? Pentru el, tu esti persoana importanta, nu prea ii pasa ce patesc ceilalti, nu are rost sa puna la inima cand stranuta ei.

| ElSueno a răspuns:

Hâsâie, se ridică blana de pe codiță? Dacă da, înseamnă că se sperie și trebuie să-l lași să se liniștească. Nu știu cum strănuți tu, dar am auzit oameni care faceau ca niște elefanți, și nu, nu glumesc.

Când vine să te atace arată-i că nu el te domină pe tine, ci tu îl domini pe el. Lasă-l să te muște, să te zgârie ca să vadă că nu dai înapoi și că nu îți este frică, iar cu puțin noroc va înțelege că face degeaba ceea ce face.

| Apoka a răspuns:

Nu stie ce este acel sunet si este speriat de bombe, pisicul mea cand stranut se sperie si gen sare in sus laughing)) dar nu e agresiv cu mine(e motan, 8 luni, il cheama Zoro)

| zurghii explică:

Nu hasaie, blanita nu i se ridica, e normal doar ca devine foarte agitat. Stranut normal, un simplu hapciu happy
Daca il las sa ma zgarie, nu stiu daca mai raman cu ceva din mana. Chiar si cand il lasam, dadea o data zdravan si dupa fugea. Si nu prea is genu sa dau in el sa nu mai faca, maxim un bobarnac cat sa-l simta putin... Am incercat si sa-l tin imobolizat, sa ii arat cine il domina. Facea mrrr-uri, se supunea, dar daca stranutam incepea de la capat

| cristina23maria a răspuns:

Poate pentru ca era destul de mic cand a fost abandonat si orice "copil" (si animale si oameni) este speriat de zgomote sau orice alt lucru simplu. Si poate pentru ca stranutul tau scoate un zgomot puternic, crede ca il vei ataca si incearca sa se protejeze. Cine stie..asta este parerea mea.