| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am adoptat un catelus maidanez de pe strada si are cam 1 luna si ceva e momentan il tin in casa si prin curte este posibil eu ceva boala de la el ca nu l-am vacinat inca si doar i-am luat o sgarda antipurici si o solutie pentru a muri tot purici si paduchi
ps: fara vaccinuri este posbil sa contactez ceva boala de la el

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Nu ti s-a cerut nicio parere despre vaccinari. Vorbesti aiurea pe langa subiect si nu il ajuti pe respectivul aflat in cauza.
Si eu am caini deci stiu lucrurile astea.
Baiatul a zis ca nu l-a vaccinat inca. Ceea ce inseamna ca il va vaccina cand va avea varsta potrivita. In schimb a intrebat daca poate lua vreo boala, intrebare la care tu nu ai raspuns deloc. Tu doar i-ai zis sa se duca la veterinar ca si cum ar fi prost. Mai sunt si oameni care desi au catel mic s-au informat.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu nu, dar el se află în pericol, dacă nu îi faci vaccinurile anuale. Fiindcă, nu va avea imunitate. Se va îmbolnăvi ușor, va fi un colecționar de boli virale, poate face hepatită, parvoviroză etc, care în majoritatea cazurilor, sunt fatale.
Du-te la veterinar și cere-i să îți dea (urgent!) un antiparazitar intern pentru el. Ar fi de preferat să te duci cu el. I-l dă pe gât cu seringa/ lingurița. Paraziții(viermii) intestinali, la cățeluși, duc la decesul lor. Și majoritatea fac. Doar cei foarte puternici, rezistă. Ar fi cazul să nu-l expui riscului, mai ales dacă te-ai atașat de el, și îl iubești. La urma urmei, dacă nu îl iubeai, nu l-ai fi adoptat. happy
Vaccinează-l, dar înainte e obligatoriu să îi dai antiparazitarul intern.Te costa aprox. 5 lei, poate chiar mai puțin, fiindcă nu-i va da un gramaj prea mare, cum se oferă unui cățel de peste 1 an. În rest, ce să zic? Ai grijă de el. Cât poți.

| Kriss96 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce tot sariti toti? Vaccinurile se incep la 6 saptamani. Catelul are o luna. Asta inseamna cam 4-5 saptamani. Mai are de stat o saptamana cu el asa.

| floresdemayo a răspuns (pentru Kriss96):

Dragă, nu fii ca o sticlă de pepsi, agitată. Nu ești atent. vorbeam de vaccinările anuale. Sunt obligatorii, dacă vrei să ai un cățel, lipsit de boli. Și tot la fel de importante sunt și antiparazitările interne. Când e micuț, acestea se fac mai des, nu doar o dată la trei luni, cum se obișnuiesc, în cazul câinilor mai mari. Nu greșește cu absolut nimic, din contră, e chiar recomandabil, să i se dea antiparazitarul, care va precede vaccinul.

@vladionut94
Du-te cu încredere, cu cățelul la veterinar și roagă-l să îți dea Drontal Puppy (e un antiparazitar intern, lichid, pentru puii de câine). Totodată, îi va face și un carnet de sănătate. Veterinarul te va programa și pentru vaccin. Tot el îți va scrie în carnet data, când trebuie să te prezinți la cabinet.

| Kriss96 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ti s-a cerut nicio parere despre vaccinari. Vorbesti aiurea pe langa subiect si nu il ajuti pe respectivul aflat in cauza.
Si eu am caini deci stiu lucrurile astea.
Baiatul a zis ca nu l-a vaccinat inca. Ceea ce inseamna ca il va vaccina cand va avea varsta potrivita. In schimb a intrebat daca poate lua vreo boala, intrebare la care tu nu ai raspuns deloc. Tu doar i-ai zis sa se duca la veterinar ca si cum ar fi prost. Mai sunt si oameni care desi au catel mic s-au informat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

@kriss96
Dacă erai un om inteligent, dădeai dovadă de maturitate. Nu te ascundeai ca un laș, în urma butonului de ignor.
Ești foarte neștiutor. Imaturitatea, bat-o norocul!;)) Se pare că si analfabetismul poartă vina. Din contră, roagă pe cineva să îți citească postarea lui Vlad Ionuț si vei vedea că i-am răspuns și la întrebarea cu pricina. I-am scris clar: "Tu, nu!", referindu-mă la faptul că nu riscă îmbolnăvirea. Tot el a amintit si de vaccin "Nu l-am vaccinat încă", semn că copilul e îngrijorat. De aceea am încercat să îl lămuresc, vorbindu-i despre vaccinuri. Dar tu, fix ca o băutură acidulată, necontrolabilă.

Te-ar interesa? http://i.imgur.com/AIWZD9u.jpg
Totusi, dacă e vaccinat, riscurile sunt minime.
Apropo, tu ești vaccinată? : ))

| OldSoul a răspuns:

Cu vaccin sau fara, posibilitatea de a contacta un virus de la el exista, depinde de tolerantele tale la virusi si la alergii.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-l vaccinezi, altfel este posibil sa iei niste virusi. L-ai spalat? Insearca sa-i faci baie si sa il dai cu o solutie sau ceva anti-purici. Funda?

| Kriss96 a răspuns:

Nu iei nimic.Eu nu am auzit pe nimeni sa ia boala de la catel. Si oricum mai e putin pana poti sa-l vaccinezi.

| Kumiko19 a răspuns:

Exista posibilitatea, vaccineaza-l! Oricum, felicitari, suflet bun!