| Andwta a întrebat:

Hey! Ieri am luat un catelus, cred ca are o luna. I-am facut baie, dar tot are purici. Am citit pe net ca otetu de mere pulverizat pe blana ar fi o solutie de a scapa de ei. In afara de lapte de piure de cartofi cu ce l-as putea sa il mai hranesc?
Si o solutie anti purici?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Datorita varstei lui nu poti folosi pipeta antiparazitara, dar exista zgarda antiparazitara bio pentru catei de varste asa mici sau poti sa-i faci baie cu solutie, se numeste Neostomosan (fiola 5 ml, costa 3 lei, normala se dizolva in 6 l de apa, dar pentru ca are doar 1-2 luni se dizolva in 10 l). Daca-i faci baie cu aceasta substanta,fereste-i ochii,botul si urechile, tine-l sa se usuce, sa nu se linga (de preferat ar fi un guler special). Poti sa-i faci linistit/a baie, chiar daca e asa mic, nu trebuie sa aiba vaccin ca sa-l poti spala (cresc si tratez animale de companie de peste 20 de ani, chiar am experienta happy ). Deparaziteaza-l intern si fa-i rapel la deparazitare dupa 7 zile.Cel mai iefitin deparazitant intern este pastila (5-8lei buc), Cestal Plus/Caniverm, atentie nu lua Biheldon, este prea mic pentru asa ceva. Exista deparazitant intern sirop Drontal Puppy dar este foarte scump la cabinetele veterinare (1ml per kg g.c =10-12 lei). Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.Multa sanatate micului blanos happy.

| Andwta explică (pentru GabyT10):

Multumesc! Am sa merg Duminica sa ii cumpar, dar anti purici praf si ala e bun pentru el?

| GabyT10 a răspuns (pentru Andwta):

Eu am folosit Ectocid Herba pulbere, dar nu am fost multumita.Am mai incercat si alte prafuri antiparazitare dar nu au dat randament, asa ca prefer zgarda antiparazitara de la Pess.

| Andwta explică (pentru GabyT10):

Si cat costa una?

| GabyT10 a răspuns (pentru Andwta):

O curea antiparazitara Pess Bio costa intre 8 si 18 lei, depinde de cabinet/petshop.

| Andwta explică (pentru GabyT10):

Mersi. Chiar m-ai ajutat.

| GabyT10 a răspuns (pentru Andwta):

Oricand cu mare placere happy.Ma bucur ca am putut ajuta happy

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te si intreaba la farmacia veterinara nu te lua dupa prostii naturiste

| NLS a răspuns:

In nici un caz nu folosi Regent!
E un insecticid foarte toxic, tata il foloseste pentru gandacul de Colorado.

Cumpara o zgarda anti-purici, sau o solutie adecvata de la o farmacie veterinara.
GabyT ti-a indicat deja una foarte buna si relativ ieftina, mai stiu eu altele dar sunt mai scumpe. (ANTIPOUX MD de exemplu)

| GabyT10 a răspuns (pentru NLS):

Este buna substanta recomandata de tine, dar a sunt convinsa ca nu o va cumpara fiindca este un pic mai scumpa.Vad ca Andwta spune ca nu e de rasa si nu-l va duce la medic, deci nu cred ca va da o suma mare pentru deparazitare (de aceea i-am recomandat ce este eficient dar si ieftin happy ).Mai exista o solutie ieftina si buna, Cyper Vet, 100 ml costa in jur de 8-10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu solutie anti-purici. O fiola de Regent dizolvata in apa si o stropesti bine peste blanita

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este ok sa-i dea cu aceasta substanta pe catel, in primul rand are doar 1 luna.Regent este toxic pentru: albine, pasari, animale de companie, vanat si peste.Este bun daca avea de stropit o cusca/o zona din curte afectata de paraziti, dar si atunci trebuia sa tina catelul departe de locul in care s-a folosit substanta.

| Paula2018 a răspuns:

Daca are o luna nu e ok sa ii faci baie... baie poti sa ii faci dupa 3 luni, dupa ultimul vaccin. Cel mai ok la varsta lui e sa mergeti la medic si sa ii faca o deparazitare interna si externa. Nu va recomand sa folositi sfaturi de pe internet dat fiind varsta lui! Un medic va poate recomanda cel mai optin tratament pentru varsta lui. De la lapte o sa faca viermisori...ati putea sa incercati in primele luni de viata sa ii cumparati granule puppy pentru ca ei au nevoie de multe vitamine pentru a se dezvolta optim, eu am inteles de la medicul veterinar (am un beagle) ca in primele 6 luni e foarte importanta hrana.

| Andwta explică (pentru Paula2018):

Daca era de rasa era altceva asa ca nu imi permit sa il duc la veterinar.