| Sorina_Miruna_1972 a întrebat:

Am auzit ca pietrele semipretioase au anumite efecte benefice asupra organismului si a vietii in sine...in fine...am achizitionat recent o bratara cu pietre de jad si turcoaz(evident specifice zodiei mele).Am auzit ca daca piatra "depisteaza" o afectiune sau ceva de genul (nu neaparat afectiune) isi schimba culoarea.Una din pietrele de la bratara cu jad s-a innegrit, iar vreo doua pietre de la bratara cu turqoise s-au facut un verde deschis, dar un verde foarte urât...mi-ati putea spune de ce? PS:Nu tin bratarile una langa alta si ma gandesc la vreo afectiune de care sa nu fi stiut pana acum...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Mai se spunea asa despre bratarile cu magneti. Am tinut-o cateva luni si degeaba. Alea sunt niste falsuri care si-au pierdut culoarea.

| Deliiiia a răspuns:

Acum vreo 10 ani erau la modă inelele care-şi schimbă culoarea, o făceau în funcţie de căldură sau ceva asemănător.

În orice caz, nu ai nimic, stai calmă.